Jak dobrze wykorzystać czas w domu podczas pandemii koronawirusa?

Jestem przekonany, że w obowiązku nas wszystkich jest podejść do ograniczeń odpowiedzialnie, a swoim zachowaniem nie powodować większego zagrożenia epidemiologicznego. Zachęcam Was, aby nadchodzący czas spędzić w domu i wykorzystać go w racjonalny oraz pożyteczny sposób.

-

Sytuacja związana z koronawirusem dla wielu z nas jest niekomfortowa, gdyż pierwszy raz spotykamy się z koniecznością ograniczenia aktywności, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wiele firm przechodzi na pracę zdalną, politycy oraz lekarze apelują, aby pozostać w domu, unikać skupisk ludzkich, a nadchodzącego czasu nie traktować jako ferii lub wolnego.

Jestem przekonany, że obowiązkiem nas wszystkich jest podejść do ograniczeń odpowiedzialnie, a swoim zachowaniem nie powodować większego zagrożenia epidemiologicznego. Zachęcam Was, aby nadchodzący czas spędzić w domu i wykorzystać go w racjonalny oraz pożyteczny sposób.

Być może przydają się Wam poniższe propozycje, które specjalnie dla Was wymyśliłem.

1. Poklikaj po Dyckcjonorzu i Korpusie Ślōnskij Mowy

Mam nadzieję, że każdy z Was zna powyższe strony. Jeśli nie, to najwyższy czas poznać je oraz, co najważniejsze, zacząć z nich korzystać. Dykcjonorz to nic innego, jak internetowy słownik języka śląskiego, który zawiera nie tylko tłumaczenia słów, ale przede wszystkim ich odmianę przez przypadki. Natomiast Korpus Ślōnskij Mowy to zbiór pisanych i mówionych tekstów w języku śląskim. Obecnie Korpus Ślōnskij Mŏwy zawiera 1.102.837 słów. Integralną częścią korpusu jest tłumacz, który działa bardzo podobnie jak Google Translator, a który tłumaczy pełne zdania z języka polskiego na śląski i odwrotnie.

2. Zobacz śląskie filmy, za darmo

Dzięki współpracy z reżyserem Michałem Majerskim możecie w pełni legalnie oraz za darmo zobaczyć dwa pełnometrażowe filmy:

Fajnie byłoby wykorzystać wolny czas i nadrobić zaległości. Być może warto puścić film na telewizorze i oglądać z całą rodziną?

3. Poczytaj prace naukowe i dyplomowe dotyczące Górnego Śląska

Na Portalu funkcjonują dwa bardzo interesujące zbiory prac. Pierwszy dotyczy historii, kultury, społeczeństwa i gospodarki Górnego Śląska oraz drugi, nie mniej ważny – to argumenty naukowe przemawiające za uznaniem śląszczyzny za język regionalny.

Do pierwszego zbioru każdy z Was może dodać pracę naukową, licencjacką, inżynierską lub magisterską, która w jakimś stopniu dotyczy tematyki Górnego Śląska. Drugi natomiast to wyselekcjonowane przeze mnie prace lub publikacje naukowe, które zawierają argumenty przemawiające za koniecznością kodyfikacji języka śląskiego, uznaniem śląszczyzny za język regionalny oraz powstawaniem śląskiego, jako nowego języka słowiańskiego.

Warto zapoznać się szczególnie z drugim zbiorem, jeśli do tej pory nie mieliście okazji.

4. Zaplanuj wycieczkę jak zrobi się ciepło i bezpiecznie

Kto powiedział, że podróże palcem po mapie nie mogą być intrygujące? Warto wykorzystać czas wolny i zaplanować wycieczki, gdy tylko będzie cieplej i bezpieczniej. Na stronie Atrakcje na Śląsku zebrałem wiele ciekawych, popularnych i mniej oczywistych miejsc, które możecie odwiedzić po pracy lub podczas weekendu. Wiele z nich do zabytki postindustrialne, ale także zielone miejsca na świeżym powietrzu, zamki lub śląskie miasta.

Proszę Was, abyście traktowali poważnie nadchodzący czas i czekające na nas wyzwania. Pozostańcie w domach, ograniczcie spotkania i niekonieczne wyjazdy.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj