Co warto zobaczyć w Katowicach? Atrakcje Katowic

Z pełną odpowiedzialnością za moje słowa mogę napisać, że Katowice są miastem, które przez ubiegłe lata dokonało niesamowitego skoku. Atrakcje Katowic są związane nie tylko z dziedzictwem postindustrialnym - to także rozległe tereny zielone, które znajdują się blisko centrum. Poniżej przedstawiam Ci ciekawe miejsca w Katowicach, które godne są Twojej uwagi. Aby zwiedzić wszystkie potrzebujesz przynajmniej kilku dni.

-

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Katowicach to prawdopodobnie nigdy nie byłeś w tym mieście lub widziałeś go tylko z okien przejeżdżającego pociągu relacji Kraków – Wrocław. Z pełną odpowiedzialnością za moje słowa mogę napisać, że Katowice są miastem, które przez ubiegłe lata dokonało niesamowitego skoku. Atrakcje Katowic są związane nie tylko z dziedzictwem postindustrialnym – to także rozległe tereny zielone, które znajdują się blisko centrum. Poniżej przedstawiam Ci ciekawe miejsca w Katowicach, które godne są Twojej uwagi. Aby zwiedzić wszystkie potrzebujesz przynajmniej kilku dni.

Co warto zobaczyć w Katowicach?

Zapraszam Cię na wycieczkę, razem przełamiemy kilka stereotypów i zobaczymy atrakcje Katowic:

1. Nikiszowiec

Nikiszowiec
Nikiszowiec – jedna z atrakcji Katowic

Historyczna dzielnica Katowic, która przeszła w ostatnich latach ogromną metamorfozę. Z miejsca, w którym strach było bywać, Nikisz stał się miejscem, w którym warto bywać. Początki Nikiszowica sięgają lat 1908-1919, kiedy to Emil i Georg Zillmannowie zaprojektowali kolonię robotniczą przeznaczoną dla górników kopalni „Giesche”. Dzisiaj Nikiszowiec jest miejscem, w którym Gość może poczuć prawdziwie przemysłowy klimat Śląska.

Ile przeznaczyć na zwiedzanie? Około 2,5 godziny.

Gdzie zjeść? – Zillmann Tea&Coffee – kawiarnia stworzona w industrialnym stylu, który bezpośrednio nawiązuje do początków osiedla. Cafe Byfyj – swojski i trochę sielankowy klimat. Koniecznie odwiedźcie przy dobrej pogodzie, aby usiąść przy stoliku na zewnątrz.

Więcej o Nikiszowcu przeczytacie w osobnym artykule pt. Nikiszowiec – co warto zobaczyć?

2. Nowe Muzeum Śląskie

Nowe Muzeum Śląskie to jeden z symboli nowoczesnych Katowic

Istnieje od niedawna, a już stało się symbolem przemian, jakie dokonują się w Katowicach i na całym Górnym Śląsku. Siedziba Muzeum powstała na terenie dawnej kopalni Katowice. Nowym symbolem miejsca jest stary szyb kopalniany, który udostępniony został zwiedzającym, jako taras widokowy. Ewenementem i kolejnym symbolem jest całość budowli, która znajduje się… pod ziemią i bezpośrednio nawiązuje do historii miejsca. Koniecznie odwiedźcie wystawę stałą dotyczącą historii Górnego Śląska. Na pewno się nie zawiedziecie!

Jeśli miałbym odpowiedzieć na pytanie „co warto zobaczyć w Katowicach?” i wskazać tylko jedno miejsce – na pewno byłoby to Muzeum Śląskie.

Ile przeznaczyć na zwiedzanie? Nie mniej niż 3 godziny. 5 godzin będzie optymalnym czasem.

Gdzie zjeść? Moodro Restaurant lub Moodro bistro & cafe. Obydwa miejsca znajdują się na terenie muzeum. W pierwszym zjecie dobry obiad, który wart jest swojej ceny. Bistro natomiast jest idealne na romantyczną kawę lub ciastko po długim zwiedzaniu.

Przeczytaj więcej o Nowym Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie zostało otwarte. Rozczarują się miłośnicy kontrowersji

3. NOSPR

Co warto zobaczyć w Katowicach?
Co warto zobaczyć w Katowicach? Na pewno NOSPR

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia jest sercem Strefy Kultury, czyli miejsca, gdzie znajduje się jeszcze Muzeum Śląskie oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Zapewniam Cię, że warto odwiedzić NOSPR (i to podczas koncertu!), nawet jeśli nie jesteś melomanem i fanem muzyki poważnej. Repertuar NOSPRu obejmuje także wydarzenia skierowane do szerszego grona odbiorców. Co wyjątkowego jest w budynku? Przekonasz się przekraczając próg sali koncertowej.

Ile przeznaczyć na zwiedzanie? Tyle ile trwa koncert :)

Gdzie zjeść? Cadenza – doskonałe miejsce zarówno na wykwintny obiad, ale także na kawę lub lampkę wina. W czasie odbywających się koncertów jest bardzo tłoczno.

Ps. Tuż obok NOSPRu swoją siedzibę ma Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które interesujące jest ze względu na swoją nowoczesną architekturę. Koniecznie wybierz się na taras widokowy na zachód słońca. Gwarantuję wspaniałe wrażenia.

4. Dolina Trzech Stawów

Strefa relaksu w Dolinie Trzech Stawów podczas festiwalu Nowa Muzyka

Czyli po śląsku Sztauwajery to duży i przepiękny kompleks leśno – sportowy, który znajduje się kilkanaście minut spacerem od ścisłego centrum Katowic. To tutaj podczas słonecznej pogody katowiczanie jeżdżą na rowerze lub rolkach, opalają się na plaży czy biegają z przyjaciółmi. Odwiedzając 3 stawy można zapomnieć, że jest się w centrum ogromnej aglomeracji.

Ile przeznaczyć na spacer? Minimum 2 godziny.

Gdzie odpocząć? Wszędzie! Wystarczy, że zabierzecie koc i płożycie na trawie.

5. Szlak Moderny

Modernizm w Katowicach
Modernizm w Katowicach

Znajdujący się w centrum Katowic szlak, który prowadzi nas po budynkach powstałych w stylu modernistycznym. Zobaczyć możemy między innymi: Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego czy Gmach Urzędu Skarbowego tzw. Drapacz Chmur. Cała trasa ma długość około 5,5 kilometra.

Gdzie zjeść? Cafe Kattowitz, odwołuje się raczej do niemieckiej duszy Katowic z połowy XIX i XX wieku. Jedna z najbardziej klimatycznych kawiarni w całym mieście. Uwagę zwraca ciekawie zbudowane menu.

6. Rezerwat Las Murckowski

Atrakcje Katowic
Atrakcje Katowic? To koniecznie Las Murckowski!

Rezerwat przyrody w Katowicach? Jak najbardziej! I to tylko kilka kilometrów od centrum. Rezerwat jest niewielką częścią Lasu Murckowskiego, który ma powierzchnię ponad 90 km² i znajduje się na granicy Katowic, Mysłowic i Tychów. Miłośnicy przyrody znajdą tutaj nie tylko ciszę i spokój, ale także chronione gatunki owadów, zwierząt i roślin. Las Murckowski jest idealnym miejscem na spacery, wycieczki rowerowe i krajoznawcze.

Przeczytaj więcej o Lesie Murckowskim

#śląskie lasy - odkryj rezerwat Las Murckowski

7. Park Kościuszki 

Co warto zobaczyć w Katowicach
Alejka w parku Kościuszki

To największy park znajdujący się w granicach miasta. Wystarczy paręnaście minut spaceru od rynku lub dworca PKP aby znaleźć się na dużym terenie rekreacyjnym, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Katowic. Na terenie parku znajduje się kilka interesujących obiektów:

  • Wieża spadochronowa – miejsce rzekomej obrony harcerzy przed oddziałami 239 Dywizji Piechoty Wehrmachtu w 1939 roku. Historia ta została kilkukrotnie obalona przez śląskich historyków. Natomiast wieża spadochronowa jest jak najbardziej autentyczna i stoi aż do dnia dzisiejszego
  • Kościół św. Michała Archanioła z 1510 roku – najstarsza budowla sakralna w Katowicach

8. Walcownia. Muzeum Hutnictwa Cynku

Walcownia - Muzeum Hutnictwa Cynku
Widok na halę walcowni

Walcownia w Katowicach Szopienicach jest ciekawym przykładem udanej rewitalizacji. Zakład zamknięty został w 2002 roku, a dopiero Walcownia w 2017 roku została wpisana na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i od tego czasu jest udostępniona zwiedzającym.

Przeczytaj więcej o Walcowni

9. Inne ciekawe miejsca w Katowicach

Oczywiście nie zamykam listy atrakcji Katowic, które są warte zobaczenia. Czekam na Wasze spostrzeżenia – co warto zobaczyć w Katowicach, gdzie zjeść obiad, które muzeum odwiedzić?

 

5 WYJĄTKOWO ZIELONYCH MIEJSC NA ŚLĄSKU, O KTÓRYCH NIE MIAŁEŚ POJĘCIA

Credits:  fot. Mariusz Kucharczyk | https://www.flickr.com/photos/lodz_na_nowo/4753288824/ | (CC BY-NC-ND 2.0) fot. PolandMFA | https://www.flickr.com/photos/polandmfa/21174632541/ | (CC BY-NC 2.0) fot. Piotr Drabik | https://www.flickr.com/photos/drabikpany/9644223890/ (CC BY-NC 2.0) fot. Max Bashyrov | https://www.flickr.com/photos/movaxdx/24357683768/in/photostream/ (CC BY-NC 2.0) | fot. M. M. Czarnecki | https://www.flickr.com/photos/bless-your-life/29889704756/ | (CC BY-NC 2.0) | fot. Krzysztof D. | https://www.flickr.com/photos/kd85/7667903382/ | (CC BY-NC 2.0)


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

10 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj