Godzina Ś. Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące projektu nowelizacji ustawy

-

logo4W dniu 18 kwietnia 2014 został zarejestrowany Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Oznacza to, że mamy 3 miesiące, aby zebrać minimum 100.000 podpisów pod projektem ustawy.

Zauważyłem, że sama zbiórka podpisów wywołuje wiele emocji i sprzyja zadawaniu pytań. Na te pytania, które pojawiały się najczęściej postanowiłem odpowiedzieć w poniższym artykule.

1. O co chodzi w tym całym zamieszaniu?

Zbieramy 100.000 podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, którego celem jest uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną.

2. Jak dokładnie będzie brzmieć znowelizowana ustawa?

screen_ustawa

 • Projekt ustawy możesz zobaczyć TUTAJ

3. Po co uznawać Ślązaków za mniejszość etniczną?

Dzięki zmianom w ustawie możliwe jest sfinansowanie edukacji regionalnej w ramach subwencji oświatowej. Program szkolny zostanie uzupełniony o elementy historii i kultury naszego regionu. Uczniowie, będący członkami mniejszości etnicznej, będą mieli prawo do uczenia się o własnej historii i kulturze w wymiarze minimum 30 godzin w jednym etapie edukacji. Uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną to także finansowe wsparcie śląskich instytucji kulturalnych, artystów i twórców, pomoc w wydawaniu książek i periodyków pisanych o Śląsku i po śląsku.

Nowelizacja ustawy będzie także czytelnym gestem Państwa Polskiego wobec Ślązaków. W ujęciu socjologicznym Ślązacy są największą mniejszością zamieszkującą teren Rzeczpospolitej Polskiej, która w świetle prawa nie istnieje!

Poczytaj także Zbierzmy 100 tys. podpisów. Razem napiszemy historię!

4. Cześć Ślązaków twierdzi, że są narodowości śląskiej, jednocześnie chcecie być mniejszością etniczną. Dlaczego nie jesteście konsekwentni?

Zbierając 100.000 podpisów po projektem nowelizacji ustawy działamy w ramach narzuconych przez ustawodawcę. W artykule 2. ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych czytamy:

Art. 2. Mniejszością narodową, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich, która spełnia łącznie następujące warunki:

(…)

6) utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

Śląsk nigdy nie był osobnym Państwem a także Ślązacy nie posiadają własnego państwa. Zatem nie spełniają jednego z podpunktów artykułu, aby być mniejszością narodową. Jednocześnie Ślązacy spełniają wszystkie warunki niezbędne do uznania za mniejszość etniczną.

 • Całą ustawę możesz przeczytać TUTAJ.

5. Czy akcja zbierania podpisów nie jest wstępem do referendum dot. autonomii lub odłączenia Śląska od Polski?

W mediach nierzadko Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej jest mylone z Ruchem Autonomii Śląska. Ten powszechny błąd tak bardzo zakorzenił się w świadomości ludzi, że często cele obydwu organizacji nie są rozróżniane. Osoba deklarująca przynależność do mniejszości śląskiej nie musi być zwolennikiem autonomii. Analogicznie autonomista niekoniecznie będzie czuł się etnicznym Ślązakiem.

Osoby domagające się odłączenia Śląska od Polski są w śląskim społeczeństwie w przytłaczającej mniejszości.

6. Narodowość Śląska to wymysł polityczny / chwilowa moda, która przeminie.

Trudno dyskutować z faktami. W przeprowadzonym w 2011 roku Spisie Powszechnym ponad 800 tys. ludzi zadeklarowało, że czują przynależność do śląskiej narodowej lub etnicznej wspólnoty. W dwóch powiatach odsetek „śląskich deklaracji” wynosił 40%, natomiast w ośmiu – ponad 30%.

Szczegółową mapkę zamieszczam poniżej:

spis

7. Czy muszę czuć się Ślązakiem, aby poprzeć projekt ustawy?

Nie! Jeśli uważasz, że siła Polski wynika także z Jej różnorodności – zachęcam Cię serdecznie do złożenia podpisu i zachęcenia swoich znajomych.

8. Co to jest grupa etniczna?

Mniejszością etniczną, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich, która spełnia łącznie następujące warunki:

 1. jest mniej liczebna od pozostałej części ludności Rzeczypospolitej Polskiej;
 2. w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją;
 3. dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji;
 4. ma świadomość własnej historycznej wspólnoty etnicznej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę;
 5. jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 100 lat;
 6. nie utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

9. Czy wy chcecie tutaj drugiej Ukrainy?

Dążenie do prawnego uznania Ślązaków za mniejszość etniczną w żaden sposób nie godzi w interes narodowy Polski. Wszelkie działania podejmowane są zgodnie z prawem, a także z troską o przyszłość naszego kraju. Wierzymy, że siła Rzeczpospolitej Polskiej tkwi także w jej etnicznej i narodowej różnorodności.

10. Czy chcecie oderwania Śląska od Polski?

Absolutnie nie! Poczytaj powyższy punkt, a także odpowiedz na pytanie nr. 5.

11. Po co znowu dzielić ludzi?

Uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną jest tylko prawnym usankcjonowaniem zjawiska, które ma realnie miejsce. Polska nie powinna obawiać się działań Ślązaków ale wspierać je, dzięki czemu nie będziemy czuli się odpychani i lekceważeni przez kraj, którego jesteśmy obywatelami. Naszym celem nie jest dzielenie, ale współpraca na linii Śląsk – Polska jak i Ślązacy – Polacy.

12. Gdzie mogę złożyć podpis?

Wszystkiego dowiesz się tutaj #100000PODPISÓW.

13. Czy muszę mieć 18 lat aby złożyć podpis?

Tak. Podpis mogą złożyć tylko osoby, które 18 kwietnia 2014 roku skończyły 18 lat.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

10 KOMENTARZE

 1. Ślązak jest tak samo odrębnym narodem, jak byle chłop z lubelskiego, który też mówi wiejską gwarą i ma własne tradycje ludowe. W ten sposób można podzielić Polskę na kilkadziesiąt sztucznych narodów. Przypomnę tylko, że już kiedyś Polska była dzielona i nie wyszło nam to na dobre…

 2. Co to jest kultura naszego regionu o kerej ma się nauczać w szkole? co to jeden etap edukacji? Kto miałby dysponowac pieniedzmi dla instytucji kulturalnych, artystow twórców?W 2011 nie było spisu ludności, było coś co tak nazwano.

 3. Jestem Ślązakiem, ale raczej mi nie są w głowie jakieś ustawy i zbieranie podpisów. Ale popieram to, że ktoś organizuje się i działa w słusznej sprawie. Jak napiszesz gdzie można podpisać się i będe mieć po drodze z pracy – wstąpię i oddam swój podpis. Bo komuś sie chce.

 4. a o Spodnim Ślónsku to zapomnieliście w sómym Wrocłowiu podoło Narodowość Ślónskóm prawie trzi tysiónce łosób i my tyz tu zbiyrómy podpisy na cołym Historycznym Spodnim Ślónsku.

 5. Nie dowiedziałem się co to ta własna kultura Ślązaków. Pan Tudzierz chyba nie wie, ale argumentu używa. Wiadomo, ze nie ma odrębnej kultury GŚ.

 6. Śląska kultura: godka śląska, coraz częściej pojawiające się książki po śląsku, spektakle teatralne poruszające śląską tematykę. Cały górniczy obrzęd to także element tradycji i kultury Górnego Śląska. Potrawy serwowane na Święta Bożego Narodzenia zasadniczo różnią się na GŚ od tych „w Polsce”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj