Najlepsze cytaty z obrad Sejmu nad projektem ustawy o śląskiej mniejszości etnicznej

-

Dzisiejsze obrady Sejmu nad projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych po raz kolejny ukazały smutną prawdę – większość naszych posłów reprezentuje intelektualną biedę. I nie chodzi tutaj o fakt, że nie zgadzają się z czymś, co jest dla mnie szalenie istotne. Oni po prostu nie potrafią logicznie argumentować swoich racji i merytorycznie odnosić się do tematu dyskusji.

Widać ogromną, intelektualną przepaść pomiędzy dr. Gorzelikiem oraz prof. Kadłubkiem (zobacz nagranie), którzy przemawiali w imieniu komitetu, a posłami. Nie każdy urodził się mówcą, ale każdy może merytorycznie przygotować się do swojego wystąpienia.

Posłuchaj przemówienia prof. Kadłubka

z października 2014 roku

Dzisiejsze popołudnie poświęciłem aby przebrnąć przez dyskusję. Całość możecie zobaczyć na stronie sejmu, co polecam tylko najwytrwalszym i najbardziej spokojnym Czytelnikom. Specjalnie dla Was wybrałem te cytaty, które w mojej opinii są najbardziej żenujące, kuriozalne, niegodne z prawną lub zupełnie nie na temat.

Szymon Giżyński PIS

„Gdyby na wspólnej fotografii zestawić Karaima, Roma, Tatara i Ślązaka to przypomniałoby się polecenie z testu na inteligencję dla drugoklasistów. Z czterech owoców daktyl, mango, jabłko i marakuja, wskaż ten, który odróżnia się od pozostałych.”

„Ulubioną i celnie kamuflowaną metodą wizjonerów jest całkowita nonszalancja, wybiórczość i subiektywizm sądów. Warto jednakowoż pamiętać , iż żyjemy w czasach postmoderny i gender i prowokacyjna zgoda na subiektywne poczucie własnej odrębności może prowadzić w pobliże sytuacji zgoła wątpliwych i zupełnie groteskowych.”

„Zatem świadomość, że śląskość jest najwspanialszą polskością, historycznie tak odporną na germanizacyjne wpływy. Polskością, która skutecznie, a nawet triumfalnie oparła się niemieckiemu żywiołowi. Taka świadomość i wszystkie wynikające z niej konsekwencje, stanowią na dziś i na jutro kamień węgielny polskiego patriotyzmu.”

Tomasz Jaskóła – Kukiz 15′ (Nagranie)

„Cóż za kuriozum, wojna domowa na Śląsku!”

[Głos ze Sali: a Kukiz śpiewa jestem Ślązakiem] „Równie dobrze, możemy śpiewać  >>jestem na przykład z drużyny pierścienia<<.”

„W 2011 mamy Spis Powszechny. Ale jak go ułożono? Umiejętnie. Mianowicie nie wymieniano tak zwanej narodowości śląskiej, tylko zostawiono inne. Równie dobrze można wpisywać narodowość marsjańską.”

„Liczby mnie nie przekonują, większość Ślązaków to Polacy.”

Mieczysław Baszko PSL

„Ponadto naszym zdaniem przyjęcie ustawy w obecnym kształcie spowoduje, iż państwo polskie zapomina o ofiarach z krwi złożonej przez powstańców śląskich walczących z niemieckim zaborcą o polskość Śląska i złączenie go z macierzą.”

„Narodowość śląska nie jest uznawana przez żadne państwo.”

Robert Winnicki

„Polskość Śląska, śląskość Polski będzie utrzymana.”

Stanisław Pięta PIS (Nagranie)

„Po co wam autonomia? Po co wam język śląski?”

„Zarówno Korfanty jak i Mackiewicz, oni kazaliby strzelać do Was”

Jerzy Kozłowski Kukiz 15’

„Proszę o podanie źródła finansowania Ruchu Autonomii Śląska”

I coś na poprawę humoru:

Fot. Lukas Plewnia  | flickr.com | (CC BY 2.0)


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

5 KOMENTARZE

  1. Kukiz jeszcze kilka lat temu:

    „Opolszczyznę kocham, bo to jest wspaniały region. Nigdy nie był do końca niemiecki ani polski. Tu zawsze żyli Ślązacy, którzy są wspaniałą mieszanką cech tych obu nacji. Widzę to po swoich kumplach Ślązakach, że oni mają w sobie porządek po Niemcach, ale już fantazję po Polakach. Kiedy czytam o przedwojennej autonomii Śląska, to coraz częściej myślę, że to nie byłoby głupie rozwiązanie. Bylibyśmy politycznie nieco dalej od kliku oszołomów.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj