Urząd Statystyczny w Katowicach podzielił się ze mną dość szczegółowymi informacjami dotyczącymi osób, które dokonały samopisu na dzień 2 czerwca 2021 roku. Do tej pory w województwie śląskim spisało się dokładnie 1.216.529 obywateli (27,08% ogółu mieszkańców województwa).
Gminy o najwyższym odsetku spisanych osób (w %):
1. Bojszowy 36,87
2. Ornontowice 36,45
3. Imielin 33,37
4. Katowice 33,08
5. Ruda Śląska 33,03
Gminy o najniższym odsetku spisanych osób (w %):
1. Janów 12,19
2. Milówka 14,62
3. Miedźno 14,90
4. Kroczyce 15,66
5. Popow 15,68
Liczba osób spisanych w Polsce wynosi 9.580.768 (25,04% ogółu mieszkańców Polski).
Z przedstawionych danych można wysnuć ostrożny wniosek, że kampania informacyjna prowadzona przez Ślonsko Sztama przynosi spodziewane efekty. Największy odsetek spisanych osób jest w gminach, które można uznać za bardzo śląskie. Najmniejszy – w tych typowo polskich.
Warto przypomnieć, iż Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany do 30 września 2021 roku. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w spisie jest obowiązkowy. Spisu można dokonać elektronicznie przez Internet lub poprzez specjalną infolinię.
W Spisie Powszechnym w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało 847.000 osób, w tym 376.000 jako jedyną, 436.000 jako identyfikację pierwszą, a 411.000 jako identyfikację drugą.
Nie wiesz jak zadeklarować narodowość śląską podczas Spisu Powszechnego? Z powyższego tego artykułu dowiesz się, jak zadeklarować narodowość śląską oraz używanie języka śląskiego w nadchodzącym Spisie Powszechnym. Poniższy poradnik dotyczy samospisu dokonywanego przez Internet.
Fot. Piotr Sobik, źródło FP Łukasz Kohut za zgodą autora
Jest super!
Teoretycznie tak, jednak i do „polskich” g gmin zapukają rachmistrze, z drugiej też strony wśród rekordowych gmin są te „śląskie”, ale mocno pro-PiS, więc zastanawiam się czy odpowiedzą po śląsku, czy odpowiadając na apele marszałka i broniąc „polskości Śląska”… Obym był złym prorokiem.
Od dawna wiadomo, że gminy z największą ilością śląskich deklaracji oraz poparcia śląskich organizacji – tradycyjnie głosują na PIS. Nie ma w tym sprzeczności.
O czym dobrze pisał Zbyszek Rokita: https://tuudi.net/rokita-trump-tlumaczy-slask/
Nie ma sprzeczności? W tym jest mega sprzeczność. Jak można głosować na partię ktora chce twojego unicestwienia? To niepojęte. To tak jakby Żyd głosował na NSDAP.
Zgadza się, że w gminach „tradycyjnych” za Śląsku PiS często zdobywa istotnie więcej głosów. Stąd poparcie dla PiS w gminach, które wcześniej głosowały „po śląsku”. Mnie zastanawia coś innego, czy to zadziała w drugą stronę. Na ile intensywna polityka historyczna i polonizacyjna przyniosła skutek, i osoby z tych 850 tys. z poprzedniego spisu dały się przekonać, że śląskość = polskość, ponieważ nasi powstańcy walczyli o powrót piastowskich ziem do Macierzy, na ile też zadziała psychologiczny efekt potwierdzenia, więc, żeby usprawiedliwić głosowanie na PiS, podam narodowość polską, a nie, jak namawiają lewacy Kohut i Rosa, śląską… Niestety nasza plemienność aż mocniej wpływa na nasze decyzje, co słyszałem już w kilku rodzinnych dyskusjach. Dlatego też z niecierpliwością będę czekał na oficjalne wyniki.
Moja rodzina od pokoleń mieszka tu na Śląsku w Rybniku i nie głosuje na PiS to wszystko zależy od wykształcenia i tego czy ma się pracę i czy jest się katolikiem praktykującym
Chyba nie ma reguły. W mojej śląskiej rodzinie głosy były podzielone (i są nadal). Ja, właśnie dlatego, że jestem praktykującym katolikiem, na PiS nie zagłosuję że względu na ich antychrześcijańską politykę i postawę (nie mylić z antyklerykalną).
Szanowny Panie Miglans
Chciałbym douczyć się co oznacza system NEOS , co to szabrownictwo 2.0?
Z pozdrowieniami
Hajnuś