Przepis na śląską kopę

Receptura przygotowywania deseru o nazwie kopa ornontowicka ściśle związana z pałacem w Ornontowicach należącym do rodziny Hengenscheidtów. Deser ten był wizytówką pałacu i nie mogło go zabraknąć podczas wielu uroczystości i odbywających się w pałacu przyjęć

-

Śląska kopa to tradycyjny deser spotykany na Górnym Śląsku. Jej protoplastą jest kopa ornontowicka, która wpisana została w 2012 roku na listę produktów tradycyjnych stworzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kopa ornontowicka – historia

„Receptura przygotowywania deseru o nazwie kopa ornontowicka ściśle związana z pałacem w Ornontowicach należącym do rodziny Hengenscheidtów. Deser ten był wizytówką pałacu i nie mogło go zabraknąć podczas wielu uroczystości i odbywających się w pałacu przyjęć. Dawniej kopa ornontowicka uważana była za wykwinty i drogi deser, z uwagi na fakt, że do jej przygotowania używano rzadkich w tamtym okresie składników, takich jak: rodzynki, kokos, ananas czy orzechy.” – minrol.gov.pl

Po II wojnie światowej ze względu na kryzys ekonomiczny i brak dostępności towarów kopa ornontowicka była przygotowywana niezwykle rzadko. Do jej częstszego podawania na stoły powrócono w latach 60. XX wieku lecz nawet wówczas uchodziła za produkt luksusowy, który przygotowywało się tylko na wesela.

W okolicach Łazisk Górnych, skąd pochodzę, kopę podaje się tradycyjnie na wielkich uroczystościach rodzinnych takich jak: wesela, komunie lub okrągłe rocznice ślubu.

Kopa nie jest lubiana przez osoby będące na diecie, gdyż jest bardzo kaloryczna, a jej smak niestety – uzależnia. Kto spróbuje jednej łyżeczki, ten nie oprze się, aby zjeść cały talerzyk :)

Na samym dole prezentuje oryginalny przepis na kopę, który wpisany został na listę produktów tradycyjnych. Trochę różni się od on tego, jaki przekazywany jest z pokolenia na pokolenie w mojej rodzinie.

Śląska kopa – składniki

  • 1 puszka brzoskwiń
  • 1 puszka ananasa
  • pół litra śmietany kremówki
  • 3 śmietan – fixy
  • rodzynki i posiekane orzechy – (dzień wcześniej moczymy w spirytusie – ilość zależy od naszych preferencji, jak widać na zdjęciu u mnie były to dwie miseczki)
  • biszkopt z 3 jajek – jeśli nie wiecie jak go przygotować to przepis znajdziecie na blogu mojej siostry
  • cukier puder
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego
  • spirytus – w zależności od upodobań. Ja dałem 250 ml. Uwaga! Wódka może być za mało ostra

Wkładka kokosowa

Jej przygotowanie jest bardzo proste. Ubijamy 3 białka, następnie dodajemy pół szklanki cukru, 15 dag kokosu, łyżkę mąki kartoflanej i pół łyżeczki proszku do pieczenia. Pieczemy ją ok. 20 min w 140 stopniach.

Śląska kopa – przygotowanie

Potrzebny czas: 1 godzina i 20 minut

  1. Wymieszaj składniki

    Mieszamy ze sobą rodzynki, orzechy, pokrojone owoce z puszki, pokrojony w kostkę biszkopt oraz przygotowaną wcześniej wkładkę kokosową.

  2. Dodaj sok i spirytus

    Do masy wlewamy ok. 1/3 soku z puszki brzoskwiń i spirytus. Ilość alkoholu zależy od naszych preferencji. UWAGA! Masa nie może być za bardzo mokra!

  3. Lekko mieszamy

    …aż uzyskamy następujący efekt

  4. Formujemy kopy

    Z masy formujemy okrągłe kopy. Może to być jedna duża, bądź kilka mniejszych.

  5. Ubijamy śmietanę

    Następnie ubijamy śmietanę dodając śmietan-fixy, cukier wanilinowy oraz 1-2 łyżki cukru pudru.

  6. Przykrywamy kopy

    Ubitą śmietaną przykrywamy nasze kopy dla ładnego efektu

  7. Uzyskujemy taki efekt

  8. I dekorujemy :)

    Kopę można posypać czekoladą, kakao lub udekorować mandarynkami i ananasem. Wedle uznania i zdolności

Życzę Wam smacznego!

Dziękuję Monice Tudzierz za pomoc przy przygotowaniu powyższego przepisu.

Spodobało Ci się? Zobacz także inne śląskie przepisy!

A tak kopa ornontowicka prezentuje się na stole:)

Przepis na kopę – video

Poniżej znajdziecie wersję video oryginalnego przepisu, który wpisany został na listę produktów tradycyjnych. Zachęcam do oglądania:


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj