Są już dostępne wstępne wyniki NSP 2021. Ślązaków jest mniej niż 10 lat temu

W spisie ludności w 2021 r. - podobnie jak w 2011 r. – przynależność osób do odpowiedniej społeczności narodowej lub etnicznej była określana w drodze swobodnej deklaracji narodowościowej. Zachowane zostało również rozwiązanie umożliwiające osobom spisywanym wyrażenie złożonych tożsamości narodowościowych, poprzez zadanie dwóch pytań (pytania podwójnego) o narodowość.

-

Poniżej przedstawiam wstępne wyniki Spisu Powszechnego osób deklarujących inną niż polską przynależność narodowo-etniczną według rodzaju identyfikacji.

Liczba osób deklarujących narodowość śląską w Spisie Powszechnym z 2021 roku

Identyfikacja narodowo-etnicznaIdentyfikacja pierwsza  Identyfikacja druga Razem
 w tysiącach  
Ogółem38036,1956,338036,1
Polska37057,592,037149,5
Inna niż polska – razem505,3864,31339,6
   w tym:   
śląska231,8353,9585,7
Źródło: DANE GUS

Warto przypomnieć, że podczas poprzedniego Spisu Powszechnego w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało 847 tys. osób, w tym 376 tys. osób zadeklarowało ją jako jedyną narodowość.

Z powyższych danych wynika, iż łącznych deklaracji narodowości śląskiej jest mniej o 262 tys., natomiast deklaracji, w których podano narodowość śląską jako jedyną nie jesteśmy w stanie określić na podstawie danych opublikowanych przez GUS.

Szczegółowe dane dotyczące wszystkich deklaracji narodowych i etnicznych:

Wyniki spisu powszechnego 2021 - narodowość śląska
Wyniki spisu powszechnego 2021 – narodowość śląska. Źródło GUS

Liczba osób deklarujących posługiwanie się językiem śląskim w Spisie Powszechnym z 2021 roku

Ludność według najczęściej wskazywanych języków używanych w kontaktach domowych:

Język kontaktów domowych  OgółemW tym jako jedyny
w tysiącach* 
Ogółem38036,1x
Polski37427,635886,7
Inny niż polski1666,7115,1
w tym:
angielski704,421,0
śląski457,953,3
Źródło: DANE GUS

Porównując, w Spisie Powszechnym z 2010 roku 529 tys. osób wskazało, że posługuje się językiem śląskim podczas kontaktów domowych.

Zatem osób posługujących się językiem śląskim w kontaktach domowych jest mniej o 72 tys. w porównaniu do wyników poprzedniego Spisu Powszechnego.

Szczegółowe dane dotyczące używanego języka:

Wyniki spisu powszechnego 2021 - język śląski
Wyniki spisu powszechnego 2021 – język śląski. Źródło GUS

Szczegółowe dane dostępne są w pliku PDF udostępnionym przez GUS


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

9 KOMENTARZE

    • … hehe … jak dwaa lata przy tem majstrowali … dobrzy pejsaci kanibale naszych wysp polinEzji …. to to je wynik „mocny” … i rzetelny (akurat na goja)…. jak polski cwist … nooooo schalom

  1. Tako przewaga nad kaszubskim a nie dowo sie uznac naszego jezyka.
    Oni godajom o ” demokracji” a nie znajom znaczenia slowa.
    Fakt , nie jest zle z tymi statystykami , ale statystyki idom do szuflady a nos sie wypiero razem z naszymi tradycjami, kultura i gotkom.
    Tradycje gornicze i hutnicze ” przeniosly ” sie do centrum polski…

  2. Mam pytanie odnośnie tego pseudo spisu dlaczego sobie urodzonej w Katowicach lata 40 stego odmówiono wpisu jako osoba narodowość Śląskiej osoba dokonujaca spisu powiedziała że nie ma czegoś takiego jak narodowość Śląska i została wpisana jako polska, ile osób tak zmanipulowano ,spisano dlatego wyszło mniej osób narodowość Śląskiej

  3. Ten spis powszechny to gigantyczny „wał”. W dobie komputerów można policzyć było wszystko inne, ale nie drażliwy temat. A tu trwało. Mojego tatę też chciała dziunia manipulować, ale….zaczął dzwonić po „kolegów” aby jej kulturę miejscową „inaczej” wytłumaczyli.
    A ja mam jeszcze inne pytanie, czy ktoś z Was sĺyszał, czy ukarano kogoś za brak udziału w spisie, bo ja nie! Kartonowe…

  4. Ciekawi mnie te prawi 483 tysiące nieustalonej narodowości. Pewnie wystarczyło wpisać Ślązak, lub np. Śląska (wielka literą) i juz nie uznawano. Bo niespecjalnie wierzę, że pól miliona osób nie wie jakiej jest narodowości.

    • W Czechach w spisie powszechnym prawie 1/3 ludności nie podała narodowości, więc nie doszukiwałbym się tu żadnych antyśląskich spisków

  5. Rdzennych Ślązaków to może jest z 10 %. Obecnie większość ludzi na Śląsku to napływowi, gastarbeieterzy z mniej zamożnych części Polski. Duża część „spisowców” przyznawała się do śląskości w opozycji do słów Kaczyńskiego o ukrytej opcji niemieckiej, w opozycji do warszawki i jako region wielkomiejski po prostu w opozycji do PiS. Uznajemy się za Ślązaków z miłości do naszego regionu, a jest nas kilka razy więcej, niż W-wa sobie liczy, ot statystyka. Niemiec, który kocha Śląsk jest Ślązakiem. Polak, który kocha Śląsk jest Ślązakiem. Czy razem tworzą naród śląsko-niemiecko-słowiański? Popieram Śląsk, popieram ten portal, a tezy o istnieniu narodu śląskiego nie popieram. Czy jest naród alzacko lotaryński? Czy mieszkaniec Hajnówki jest przedstawicielem narodu białorusko-ukraińsko-polskiego? Jest obywatelem RP wyznania prawosławnego. (Wtyka dla językoznawców: północna granica gwar ukraińskich jest parę km na południe od Hajnówki, co wielu myli z powodu bliskości Białorusi). Zarówno Śląski, jak i Kaszubski, to stara mowa słowiańska, z niemieckim nazewnictwem technicznym, na Śląsku dodatkowo z silnymi naleciałościami czeszczyny. Popieram Śląsk, popieram autonomię i własny skarb, który nam zlikwidowali komuniści łamiąc umowę z Polską, mam nawet własną publikację sławiącą śląską gwarę, a narodu śląskiego nijak nie widzę, chociaż przekornie podałem narodowość śląską na złość maminsykowi z Żoliborza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj