Wojciech Kałuża: wiem jaką wartość dla ludzi ma gwara śląska

Jako osoba na co dzień posługująca się gwarą śląską, wiem jaką ma ona wartość dla wielu ludzi w naszym regionie dlatego uważam, że zasadnym jest zorganizowanie projektu, który będzie wspierał trwanie i różnorodność odmian gwar w naszym województwie - Wojciech Kałuża

-

Poniżej przedstawiam odpowiedzi, jakie uzyskałem od Marszałka Wojciecha Kałuży na zadane przeze mnie drogą mailową pytania, które dotyczyły śląskiej kultury i języka. Radny Kałuża nie zgodził się na spotkanie i rozmowę osobistą. Uzyskana wypowiedź jest finalizacją moich starań, które prowadziłem przez dokładnie 119 dni. Więcej na ten temat poczytacie w poprzednim artykule pt. Dla Marszałka Kałuży najważniejszy jest Śląsk. Powiedziałem – sprawdzam!

W prywatnych rozmowach podczas kampanii wyborczej deklarował Pan chęć zajmowania się tematem śląskiej godki w polityce. Ponadto wykorzystywał Pan elementy języka śląskiego – w kampaniach wyborczych w 2015 i 2018 roku. Pana przejście na stronę PiS zniweczyło jednak plany instytucjonalnego wsparcia godki (m.in. utworzenie Instytutu Śląskiej Mowy i Kultury i Rady Języka Śląskiego), które to postulaty wnosiła do koalicji .Nowoczesna. Czy z pozycji wicemarszałka i radnego województwa zamierza Pan realizować wcześniej wspomniane pomysły?

Sejmik województwa uznał rok 2019 Rokiem Wybuchu I Powstania Śląskiego oraz Rokiem Stanisława Hadyny – legendarnego założyciela zespołu Śląsk. Warto wspomnień, że Sejm RP podobnie uczcił rok 2019 ustanawiając go Rokiem Powstań Śląskich. Jako zarząd województwa wykorzystamy tę niepowtarzalną okazję do maksymalnej promocji Śląska w Polsce. Naszym celem jest ukazanie trudnej historii, różnorodności oraz kultury tej ziemi. W obecnym roku, ale i najbliższych latach będziemy organizowali wiele wydarzeń, w tym o zasięgu ogólnopolskim, które bez wątpienia wzbudzą zainteresowanie naszym województwem i jego kulturą. Do najważniejszych z nich należą bez wątpienia wielki koncert na Stadionie Śląskim 31 sierpnia, czy nowatorska wystawa przygotowywana przez Ars Cammerialis.

Czy w porozumieniu, które zawarł Pan w momencie wejścia w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, a o którym wspominał Pan podczas konferencji prasowej – znalazły się ustalenia dotyczące zachowania śląskiej kultury i języka śląskiego?

Jako osoba na co dzień posługująca się gwarą śląską, wiem jaką ma ona wartość dla wielu ludzi w naszym regionie dlatego uważam, że zasadnym jest zorganizowanie projektu, który będzie wspierał trwanie i różnorodność odmian gwar w naszym województwie.

W jaki dogodny sposób Wyborca może się z Panem skontaktować?

Odpowiadając na pytanie o kontakt, zapraszam do kontaktu mailowego, natomiast na zapytanie o przedstawienie wyborcom efektów moich działań, to bez wątpienia jako polityk wybierany w demokratycznych wyborach takie sprawozdanie swoim wyborcom przedstawię.

Czy zamierza spotkać się Pan z Wyborcami i przestawić swoje dokonania i efekty pracy na rzecz regionu?

[Mniemam, iż odpowiedź na wcześniejsze pytanie dotyczy także powyższego – ŁT.]

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

12 KOMENTARZE

  1. Przede wszystkim – gratulacje za wytrwałość i doprowadzenie tematu do samego końca. To co rzuca się w oczy to fakt, że odpowiedzi sa zupełnie nie na temat. Pierwsze pytanie i odpowiedz to juz zupelna kpina z wyborców i z Ciebie. Przeciez pytałes o konkret, odpowiedź jest nie wiadomo o czym. fajnie byloby takie pytania sprawdzające zadawać co jakiś czas.

    Jeszcze raz dzieki za inicjatywę.

    • Aby zachować fundamentalną dla mnie rzetelność – opublikowałem pytania i odpowiedzi, bez mojego komentarza. Cóż, moją opinię wyrażę później, ale wnioski nasuwają się same po lekturze odpowiedzi :)

  2. Trzeba przyznać, że pan Kałuża potrafi sobie zażartować. No bo gdyby jego odpowiedzi odbierać na poważnie, to normalnego człowieka chyba by szlag trafił. Nie odpowiedział rzetelnie na żadne pytanie.

  3. Starzik kim ty właściwie jesteś, a po drugie widzę, że używasz bardzo wulgarne słowa, za pomocą których stawiasz się sam w rzędzie tych jak to sam nazwałeś skończonych (człowieków) ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj