Obchody Dnia Pamięci Tragedii Górnośląskiej w Łaziskach Górnych

-

W Łaziskach Górnych władze samorządowe, rodziny ofiar, a także mieszkańcy miasta wzięli udział w obchodach upamiętniających masowy wywóz Łaziszczan w głąb Związku Radzieckiego. Szacuje się, że około 50.000 Ślązaków tuż po zakończeniu wojny zostało wywiezionych i zmuszonych do katorżniczej pracy na terenie byłego państwa sowieckiego, z czego ponad 100 byli to mieszkańcy Łazisk Górnych. Wydarzenia te określane są przez historyków jako Tragedia Górnośląska.

Obchody rozpoczęły się mszą święta w kościele parafialnym, po czym mieszkańcy przeszli pod budynek ratusza, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia. W krótkim przemówieniu burmistrz miasta Aleksander Wyra odniósł się do skomplikowanej historii Ślązaków, a także nawiązał do odmowy rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, co jego zdaniem jest przykładem niezrozumienia specyfiki regionu, w którym mieszkamy. Burmistrz podkreślił, że inicjatorem obchodów Dnia Pamięci w mieście jest Ruch Autonomii Śląska.

Następnie w bibliotece odbyła się prelekcja historyka IPN, pana dra Dariusza Węgrzyna, który mówił o tle historycznym wydarzeń związanych z Tragedią Górnośląską oraz problemach rodzin, w których mężczyźni, czyli główni żywiciele zostali deportowani. Gość zaprezentował także cały czas uzupełnianą listę Łaziszczan wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego.

O Tragedii Górnośląskiej w kontekście mojej rodziny pisałem także 3 lata temu.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj