Mapa okolic Mikołowa z 1943 r.

-

Część z Was narzekała, że dawno nie było nic historycznego. Macie rację, dziś zamierzam się poprawić. Prezentuję Wam ciekawą mapę okolic Mikołowa z 1943 roku:

Mapa Mikołów
Mapa Mikołów

Lub możecie ściągnąć wersję w wysokiej rozdzielczości TUTAJ (11,2 MB, 7219 x 6501 px).

Co ciekawe, generalnie układ dróg nie rożni się o tego, który mamy obecnie. Brakuje oczywiście wiślanki, czyli drogi krajowej nr. 81, która powstała w latach 70, jako kontynuacja Gierkówki. Złośliwie twierdzi się, że droga łącząca Warszawę z Ustroniem, powstała po to, aby towarzysz Gierek mógł spokojnie przejechać ze stolicy do Katowic, a następnie do Ustronia, gdzie miał dom.

Warto zwrócić uwagę także na linię kolejową nr 140, powstałą latach 1855–56, a która obecnie łączy Katowice z Nędzą. Na odcinku Łaziska Górne – Mikołów, znajdują się aż 4 bahnroärler, co wydaje mi się, że należy przetłumaczyć jako przystanki osobowe, ale mogę się mylić… W tym polu, pod lasem na Nowym Świecie, ktoś w ogóle wysiadał?


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

9 KOMENTARZE

  1. Fajna ta mapa. Faktycznie układ dróg się nie zmienił tak bardzo, znalazłam sobie swoje liceum i miejsce, na którym wybudowano moje osiedle. Nawet w tym miejscu na mapie zaznaczono jakiś szczyt, tak się zastanawiam, czy właśnie mój blok nie stoi w tym miejscu… :)

  2. Uwielbiam takie stare mapy:). Ta jest na tyle świeża, że można ją zestawić i porównać z obecnymi, wyłapać różnice. Gorzej, gdy ma się do czynienia z tak starą mapą, że nie da się znaleźć żadnych podobieństw, tylko na jednej lasy, lasy, lasy i młyn, jeziorko i dalej lasy a na drugiej wiadomo:). Rodzinna pamiątka?

  3. @Sentylentalna, chciałbym mieć takie pamiątki rodzinne… Mapę znalazłem na FB Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Jest tam jeszcze kilka innych – ciekawych 'znalezisk’.

  4. Ja też:). A ja ostatnio kupiłam parę powojennych propagandowych materiałów- zapraszam na mojego bloga, wkrótce umieszczę nieco więcej na ich temat (szczególnie o „Zaborczych planach kapitalistów śląskich” K.Popiołka!).

  5. Jesli ktos bylby zainteresowany dodatkowymi szczegolami historycznymi mapy, to jestem w posiadaniu oryginalu wrecz identycznej mapy (z duzo wiekszym zakresem terytorialnym – od Debienska po Kamionke/Podlesie/Zarzecze, rok 43 podbijana jeszcze pieczecia IIIrz. Jesli ma ktos pytania to piszcie na ajnex@interia.pl (wtedy mozliwy kontakt tel.), w wyjatkowych przypadkach mozliwy wglad do oryginalu na terenie miast wymienionych na mapie :)

  6. mala poprawka w kwestii daty… nie „podbijana jeszcze”, a „nadal podbijana” ;p a przy okazji to zachcam zainteresowanych do kontaktu :)

  7. Kalendarium zrobione jakby Śląsk to było tylko przedwojenne polskie województwo śląskie. Czemu historia międzywojenna niemieckiego Śląska jest pominięta?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj