Mapa okolic Mikołowa z 1943 r.

-

Część z Was narzekała, że dawno nie było nic historycznego. Macie rację, dziś zamierzam się poprawić. Prezentuję Wam ciekawą mapę okolic Mikołowa z 1943 roku:

Mapa Mikołów
Mapa Mikołów

Lub możecie ściągnąć wersję w wysokiej rozdzielczości TUTAJ (11,2 MB, 7219 x 6501 px).

Co ciekawe, generalnie układ dróg nie rożni się o tego, który mamy obecnie. Brakuje oczywiście wiślanki, czyli drogi krajowej nr. 81, która powstała w latach 70, jako kontynuacja Gierkówki. Złośliwie twierdzi się, że droga łącząca Warszawę z Ustroniem, powstała po to, aby towarzysz Gierek mógł spokojnie przejechać ze stolicy do Katowic, a następnie do Ustronia, gdzie miał dom.

Warto zwrócić uwagę także na linię kolejową nr 140, powstałą latach 1855–56, a która obecnie łączy Katowice z Nędzą. Na odcinku Łaziska Górne – Mikołów, znajdują się aż 4 bahnroärler, co wydaje mi się, że należy przetłumaczyć jako przystanki osobowe, ale mogę się mylić… W tym polu, pod lasem na Nowym Świecie, ktoś w ogóle wysiadał?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!

Avatar
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

10 KOMENTARZE

  1. Fajna ta mapa. Faktycznie układ dróg się nie zmienił tak bardzo, znalazłam sobie swoje liceum i miejsce, na którym wybudowano moje osiedle. Nawet w tym miejscu na mapie zaznaczono jakiś szczyt, tak się zastanawiam, czy właśnie mój blok nie stoi w tym miejscu… :)

  2. Uwielbiam takie stare mapy:). Ta jest na tyle świeża, że można ją zestawić i porównać z obecnymi, wyłapać różnice. Gorzej, gdy ma się do czynienia z tak starą mapą, że nie da się znaleźć żadnych podobieństw, tylko na jednej lasy, lasy, lasy i młyn, jeziorko i dalej lasy a na drugiej wiadomo:). Rodzinna pamiątka?

  3. @Sentylentalna, chciałbym mieć takie pamiątki rodzinne… Mapę znalazłem na FB Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Jest tam jeszcze kilka innych – ciekawych ‘znalezisk’.

  4. Ja też:). A ja ostatnio kupiłam parę powojennych propagandowych materiałów- zapraszam na mojego bloga, wkrótce umieszczę nieco więcej na ich temat (szczególnie o “Zaborczych planach kapitalistów śląskich” K.Popiołka!).

  5. Jesli ktos bylby zainteresowany dodatkowymi szczegolami historycznymi mapy, to jestem w posiadaniu oryginalu wrecz identycznej mapy (z duzo wiekszym zakresem terytorialnym – od Debienska po Kamionke/Podlesie/Zarzecze, rok 43 podbijana jeszcze pieczecia IIIrz. Jesli ma ktos pytania to piszcie na [email protected] (wtedy mozliwy kontakt tel.), w wyjatkowych przypadkach mozliwy wglad do oryginalu na terenie miast wymienionych na mapie :)

  6. mala poprawka w kwestii daty… nie “podbijana jeszcze”, a “nadal podbijana” ;p a przy okazji to zachcam zainteresowanych do kontaktu :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj