W Łaziskach Górnych władze samorządowe, rodziny ofiar, a także mieszkańcy miasta wzięli udział w obchodach upamiętniających masowy wywóz Łaziszczan w głąb Związku Radzieckiego. Szacuje się, że około 50.000 Ślązaków tuż po zakończeniu wojny zostało wywiezionych i zmuszonych do katorżniczej pracy na terenie byłego państwa sowieckiego, z czego ponad 100 byli to mieszkańcy Łazisk Górnych. Wydarzenia te określane są przez historyków jako Tragedia Górnośląska.

Obchody rozpoczęły się mszą święta w kościele parafialnym, po czym mieszkańcy przeszli pod budynek ratusza, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia. W krótkim przemówieniu burmistrz miasta Aleksander Wyra odniósł się do skomplikowanej historii Ślązaków, a także nawiązał do odmowy rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, co jego zdaniem jest przykładem niezrozumienia specyfiki regionu, w którym mieszkamy. Burmistrz podkreślił, że inicjatorem obchodów Dnia Pamięci w mieście jest Ruch Autonomii Śląska.

Następnie w bibliotece odbyła się prelekcja historyka IPN, pana dra Dariusza Węgrzyna, który mówił o tle historycznym wydarzeń związanych z Tragedią Górnośląską oraz problemach rodzin, w których mężczyźni, czyli główni żywiciele zostali deportowani. Gość zaprezentował także cały czas uzupełnianą listę Łaziszczan wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego.

O Tragedii Górnośląskiej w kontekście mojej rodziny pisałem także 3 lata temu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

5 KOMENTARZE

  1. […] Dr Dariusz Węgrzyn, historyk IPN twierdzi, że w powojennym okresie pojawiło się na dużą skalę żebractwo dzieci, które było problemem nie tylko niektórych dzielnic, ale nierzadko całych miast. Kobiety zmuszone dramatyczną sytuacją materialną podejmowały prace na kopalniach. Sytuacja ta trwała aż do 12 lipca 1945, kiedy to Okręgowy Urząd Górniczy zakazał kobietom pracy na dole. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here