7 pomysłów na spacer na zielonym Górnym Śląsku

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można wybrać się na spacer na zielonym Górnym Śląsku, to bardzo dobrze trafiłeś! Wraz z Czytelnikami przygotowałem bardzo subiektywne zestawienie miejsc idealnych na romantyczną randkę lub zwykły spacer na łonie natury… Jakie jest Twoje ulubione miejsce? Podziel się w komentarzu na samym dole.

1. Park w Reptach i Dolina Dramy

Repty kojarzą się raczej ze znanym w całej Polsce Centrum Rehabilitacji. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do rekonwalescencji od parku, którego historia sięga XIX wieku? Wówczas rodzina Henckel von Donnersmarck stworzyła tutaj park-zwierzyniec przeznaczony do polowań. Dzisiaj nikt nie myśli o polowaniu. Okoliczni mieszkańcy spędzają tutaj swój wolny czas praktycznie przez cały rok – jeżdżąc na rowerze i rolkach lub spacerując.

Spacer na zielonym Górnym Śląsku

Więcej zdjęć

2. Łaziska Górne – Cicierz

Tak zwany Cicierz przeczy przemysłowemu stereotypowi Łazisk Górnych. Cicierz jest jednym z najbardziej niepozornych i jednocześnie urokliwych miejsc na Górnym Śląsku, gdzie miałem okazję spacerować. Znajdziemy tutaj wszystko, z czym Śląsk nie kojarzy się statystycznemu Polakowi – las, łąki i pola. Szczególnie polecam wybrać się na zachód słońca.

Spacer na zielonym Górnym Śląsku

Więcej zdjęć

3. Łaziska Górne – Bukowa

Ścieżka spacerowa w „Bukach”. To jeszcze kilka lat temu bardzo zaniedbane miejsce straszyło i przyciągało jednocześnie. Dzisiaj dzięki staraniom władz miasta, Buki powoli “wracają do mieszkańców”. Warto wspomnieć, że kilkadziesiąt lat wstecz był tutaj tor saneczkowy i przystań kajakowa.

bukowa_a

Więcej zdjęć

4. Park Pszczyński

W moim subiektywnym odczuciu jest to najpiękniejszy park na całym Górnym Śląsku.  Składa się z 3 części – Parku Zamkowego, Parku Dworcowego oraz Zwierzynica. Oczywiście najbardziej znany jest ten położony najbliżej zamku, który oczywiście udostępniony jest dla zwiedzających. Wspaniałe miejsce do relaksu, odpoczynku i spacerów na łonie przyrody. Dodatkową atrakcją może być Pokazowa Zagroda Żubrów, która istnieje od 2008 roku. Oprócz żubrów zobaczyć można wiele innych, mniej popularnych w Polsce zwierząt.

Park_zamkowy_w_Pszczynie

Więcej zdjęć

5. Park w Świerklańcu

Starsze pokolenie Ślązaków kojarzy zapewne Świerklaniec z pałacem, który w 1876 zbudował Guido Henckel von Donnersmarck dla swojej żony – Blanki de Paiva. O ówczasnym przepychu i świetności budowli niech świadczy fakt, że pałac nazwano Małym Wersalem. W 1945 został podpalony, a kilka lat później przez komunistyczne władze – wysadzony w powietrze. Do dziś zachowała się tylko niewielka część wraz z Pałacem Kawalera, który pełni funkcję komercyjną. Świerklański park jest trochę dzikim, ale przepięknym miejscem wypoczynku i spacerów.

3984594277_a

Więcej zdjęć

6. Katowice Ligota – Kalwaria Panewnicka

Przy ulicy Panewnickiej, tej niemiłosiernie zakorkowanej w godzinach szczytu znajduje się – co jest powszechnie wiadomym – bazylika oraz klasztor franciszkanów. Nie każdy jednak wie, że okazały ten budynek otoczony jest niezwykłym, rozległym zielonym terenem tak zwanej Kalwarii Panewnickiej. To teren o niebagatelnym obszarze 8 hektarów! Znajdują się tutaj modernistyczne stacje Drogi Krzyżowej, kaplice różańcowe oraz kopia groty z Lourdes, lecz jest to miejsce nie tylko dla pielgrzymów czy poszukujących skupienia i spokoju przy modlitwie. Spotkamy tu często rodziców z dziećmi i dziadków z wnukami, osoby, które po prostu chcą odpocząć od – tak niedalekiego przecież – gwaru miasta.

Spacerować można zarówno asfaltowymi alejkami, jak i mniej formalnymi, wydeptanymi przejściami. Każdego, kto zawita tutaj po raz pierwszy, zadziwi wszechogarniająca cisza i bogata roślinność. Przez kalwarię przepływa rzeka Kłodnica, nad którą przerzucono malownicze mostki z barierkami imitującymi gałęzie drzew. Miłośnicy historii co rusz znajdą tutaj ciekawostki, taki jak m. in. ufundowany przez Joannę Schaffgotsch i jej męża Hansa Ulryka ołtarz w Grocie Lourdzkiej, czy kopię figury św. Huberta wykonaną na wzór tej przez pałacykiem myśliwskim w Promnicach.

P9150776_a

Więcej zdjęć

7. Tychy – Paprocany

Paprocany to tak naprawdę dzielnica Tychów. Jednak na Jezioro Paprocańskie i znajdujący się tutaj ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy zwykliśmy mówić po prostu – Paprocany. Jest tutaj co robić! Można pływać na żaglówkach i kajakach, grać w piłkę, opalać się, wypić piwo lub po prostu iść na spacer do pobliskich lasków. Na szczególną uwagę zasługuje zbudowana praktycznie od nowa promenada. Od strony południowo-zachodniej można trafić do Pałacu myśliwskiego w Promnicach.

Paprocany

Więcej zdjęć

Spodobały Ci się pomysły na spacer na zielonym Górnym Śląsku?

5 wyjątkowo zielonych miejsc na Śląsku, o których nie miałeś pojęcia

Poczytaj także

Sprawdź czy jesteś w 100% Ślązakiem?

Rozwiąż quiz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,90 out of 5)

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *