Nigdy nie nadejdzie czas na prawdę? Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne

Podobno nie nadszedł odpowiedni czas, aby napisać książkę o obozach, które powstały w Polsce po wojnie na miejscu niemieckiej infrastruktury śmierci. Podobno nigdy czas nie był sprzyjający. Za Polski Ludowej – wiadomo. Po 1989 roku – co innego mieliśmy na głowie. W 2016 – przecież nie może się okazać, że to Niemcy byli ofiarami ponownie otwartych obozów. Otóż nie tylko Niemcy, ale i Polacy, i Ślązacy.

W komunistycznych obozach ginęli także Żołnierze Wyklęci

Skąd nazwa mała zbrodnia? Jak pisze sam autor Marek Łuszczyna w swojej książce Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne – obozy powojenne to była zbrodnia mniejsza, która wydarzyła się zaraz po największej Zbrodni w historii ludzkości. Myślę, że nie tylko polityka i polska racja stanu miały i mają wpływ na to, że o powojennych obozach mówi się tak mało. One są jakby w cieniu niewyobrażalnej ludzkiej krzywdy i tragedii, którą zgotowały nazistowskie Niemcy innym narodom. Powiedzieć można by przecież – zamiast rozdrapywać ropiejącego strupa, skupmy się lepiej na rozliczeniu prawdziwych zbrodniarzy.

Skąd się wzięły polskie komunistyczne obozy koncentracyjne?

Obozów nikt nie musiał budować. Były one pozostałością po niemieckiej infrastrukturze. Takich obozów jak opisana poniżej Zgoda i Łambinowice było w Polsce i na Śląsku ponad 200. Szacuje się, że zamęczonych na śmierć zostało w nich ponad 60 tysięcy osób. Obozy w niewielkim stopniu stanowiły funkcję karną, były one raczej elementem powojennej zemsty na narodzie niemieckim. Skomplikowana sytuacja narodowościowa na Górnym Śląsku sprawiła, że ofiarami obozów znajdującymi się na Śląsku byli głownie autochtoni, których niesłusznie brano za Niemców. Powstałe polskie obozy podlegały Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego i Centralnemu Zarządowi Przemysłu Węglowego

Kim są zbrodniarze, którzy mordowali po zakończeniu wojny?

To Czesław Gęborski, funkcjonariusz polskiego aparatu bezpieczeństwa, który jako komendant kierował obozem w Łambinowicach między majem 1945 a październikiem 1946 roku. Zasłynął z tego, iż:

Poddawał więźniów śmiertelnym torturom, pozwalał na wielokrotne gwałty, mordował kobiety w ciąży, bił na miazgę, zastrzelił dwuletnią dziewczynkę składającą kwiaty na grobie matki, odciął piłą nogę choremu nauczycielowi, pozwolił, aby strażnik przejechał ciężarówką po głowie osadzonego. A przede wszystkim – podpalił barak i pod pretekstem tłumienia buntu osobiście zastrzelił 48 osób. Oskarżony o zbrodnie zmarł w trakcie procesu 2006 roku w wieku 82 lat.

To Salomon Morel, funkcjonariusz polskiego aparatu bezpieczeństwa. Od lutego do listopada 1945 roku komendant obozu w Świętochłowicach Zgodzie, w miejscu byłego obozu KL Auschwitz-KL Eintrachthütte. Stworzył, jak sam powiedział warunki sanatoryjne dla osadzonych. Między innymi:

Wprowadził obowiązkową poranną modlitwę Kiedy ranne wstają zorze, zmuszał do katowania syna przez ojca, świadomie przyzwalał na kanibalizm ze względu na panujący głód, nie reagował na dziesiątkujące osadzonych epidemie tyfusu, tłukł osadzonych pałkami, tworzył piramidy z ludzi położonych jeden na drugim.

Morel w 1964 roku obronił pracę magisterską pod tytułem „Praca więźniów i jej znaczenie”. W 1996 postawiono mu zarzut ludobójstwa. Zmarł w 2007 roku w Izraelu, którego to władze odmówiły ekstradycji.

To także wielu innych, na których w tym krótkim artykule zabrakło miejsca.

Kto wie o polskich obozach?

Polska jako kraj i Polacy jako naród nie przerobili dostatecznie wydarzeń, które miały miejsce na Śląsku i w Polsce po 1945 roku. Słuszna skądinąd kampania na rzecz poprawnego nazewnictwa obozów koncentracyjnych znajdujących się na polskich terenach okupowanych przez Rzeszę, NIE MOŻE wykluczać dyskusji i badań nad tym, czym były i kto kierował obozami po II WŚ. Śląski ból wobec Polski i Polaków wciąż jest obecny w naszych domach i sercach, mimo, że nie mówi się o nim głośno.

Marek Łuszczyna w książce Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne za pomocą reportażu dotyka historii kilku osób, które w mniejszym lub większym stopniu były świadkami minionych wydarzeń. To właśnie żywa historia, a nie suche fakty jest najbardziej fascynująca w tej książce. W poniemieckich obozach koncentracyjnych na terenie całego kraju zamęczeni zostali nie tylko Ślązacy i Niemcy, ale także tzw. Żołnierze Wyklęci, przeciwnicy polityczni i wszyscy ci, których ówczesna władza uznała za zagrożenie.

Polskie komunistyczne zbrodnie zostały przemilczane z oczywistych względów podczas PRL. W wolnej już Polsce wciąż brakuje woli politycznej, aby przyznać się do okrucieństwa zadanego Polakom, Ślązakom i Niemcom. Stawia się na szali: moralność – przyznanie do zbrodni oraz politykę – teoretyczną możliwość ubiegania się o odszkodowania przez Niemców, którzy jak głosi oficjalna narracja – byli tylko sprawcami, a nie ofiarami.


Poniżej mapa polskich komunistycznych obozów koncentracyjnych, które znajdowały się na terenie województwa Śląsko-Dąbrowskiego:

 

Polskie obozy koncentracyjne

źródło: Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)

7 komentarzy

 • Jan napisał(a):

  Myślę, że czas na prawdę już nadszedł. Dowodem jest ta właśnie książka (i nie tylko ta). Moim zdaniem kluczowe jest w niej pokazanie, że obozy powojenne to nie tylko Śląsk, “do którego wsadzano folksdojczy” (takie mniemanie panuje do dziś w Polsce centralnej) ale że były one rozmieszczone po całym kraju, również w małych miejscowościach, gdzie większość załogi (strażników) stanowili miejscowi ludzie. Marek Łuszczyna pisze w pewnym miejscu o masowej amnezji, jaka dziś w tych miejscowościach panuje. Dobrze, że za ten temat wziął się “człowiek z Warszawy”. Nikt nie może zarzucić, że to tylko ględzenie Ślązaków.

  • Łukasz Tudzierz napisał(a):

   To w ogóle bardzo istotne, że taką książkę napisał jak to ująłeś “człowiek z Warszawy”. Niezwykle interesująca była kwestia obozów pracy w samej Warszawie, które miały inną genezę, niż te na Śląsku. Prawdę powiedziawszy pierwszy raz przeczytałem o nich dopiero w tej książce.

 • Ze Śląska napisał(a):

  Nie rozumiem dlaczego tyle razy w tym artykule pojawia się stwierdzenie “Polskie Obozy” skoro oczywiste jest, że nie miały nic wspólnego z Polską ? Całość była wtedy rządzona przez “wyzwoliciela” ze wschodu a ci Polacy byli marionetkami w ich rękach i bardziej tu pasuje nazywaniem tych obozów sowieckimi na ziemiach Polski. Narracja w artykule , mimo iż jest podane, kto za tym stał, sprawia jakby jednak to faktcznie był pomysł Polaków bez wskazywania prawdziwych winowajców. “Śląski ból wobec Polski i Polaków wciąż jest obecny w naszych domach i sercach, mimo, że nie mówi się o nim głośno.” No zlituj się ! Ból wobec Polski i Polaków ? Kamieniem dostaniesz i będziesz miał pretensje do rzucającego czy kamienia ?

  • Wesk napisał(a):

   W pełni się z Tobą zgadzam. Wiadomo jak to jest z takimi wątkami. Zawsze będą dwie strony medalu i jedna drugiej nie przekona. Cieszę się, że są jeszcze ludzie którzy dostrzegają prawdę i nie dają zakłamywać historii.

 • septemberlicht napisał(a):

  To były polskie obozy chociażby dlatego, że leżały w granicach ówczesnej Polski, a męczyli i mordowali w nich więźniów Polacy. Obozy powstały z inicjatywy polskich władz uznawanych na całym świecie.

 • koszko napisał(a):

  w latach 1944- 1956 faktycznym władcą w Polsce był Stalin i Polacy nie mieli za wiele do gadania

 • Fligenderschlesien napisał(a):

  Do dzis Slask jest wykorzystywany i okradany przez polskie wladze,a propaganda w mediach juz nawet wykorzystuje sukcesy polskich sportowcow do propagandy. Kamil Stoch krolem polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *