5 powodów, dla których warto deklarować narodowość śląską

Podczas nadchodzącego Spisu Powszechnego każdy obywatel i obywatelka RP zostanie poproszony o odpowiedź na szereg pytań. Najistotniejszymi dla nas Ślązaków będą te, odnoszące się do naszej przynależności narodowej lub etnicznej oraz języka, którym posługujemy się w kontaktach codziennych. Pamiętajmy, że możliwa będzie deklaracja narodowości śląskiej oraz używania języka śląskiego.

-

Podczas nadchodzącego Spisu Powszechnego każdy obywatel i obywatelka RP zostanie poproszony o odpowiedź na szereg pytań. Najistotniejszymi dla nas Ślązaków będą te, odnoszące się do naszej przynależności narodowej lub etnicznej oraz języka, którym posługujemy się w kontaktach codziennych. Pamiętajmy, że możliwa będzie deklaracja narodowości śląskiej oraz używania języka śląskiego.

Warto przypomnieć, że podczas poprzedniego Spisu Powszechnego w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało 847 tys. osób, w tym 376 tys. osób zadeklarowało ją jako jedyną narodowość. W tym samym spisie aż 529 tys. osób wskazało, że posługuje się językiem śląskim podczas kontaktów domowych.

Spis Powszechny w 2021 roku odbędzie się tylko i wyłącznie internetowo oraz w formie obowiązkowego samospisu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do spisu sprzed dekady wyniki będą zdecydowanie bardziej rzetelne, gdyż w założeniu spisany będzie każdy obywatel RP. O tym, jak dokładnie zadeklarować narodowość śląską pisałem w artykule pt. Jak zadeklarować narodowość śląską podczas Spisu Powszechnego?

Poniżej przedstawiam Wam 5 powodów, dla których warto deklarować narodowość śląską podczas nadchodzącego Spisu Powszechnego.

1. Masz do tego prawo

Jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej masz pełne prawo do deklarowania takiej narodowości lub przynależności etnicznej, do jakiej się poczuwasz. Nikt nie może wpłynąć na Twoją decyzję np. zniechęcając lub twierdząc, że nie możesz zadeklarować narodowości śląskiej lub jakiejkolwiek innej.

2. Pokaż swoją odmienność

Nie ulega wszelkiej wątpliwości, że my, Ślązacy kulturowo znacząco różnimy się od Polaków. Posiadamy własny język, tożsamość, mamy swoją kulturę i poczucie odrębności doświadczenia historycznego. Wszystko to sprawia, że przekazywana z pokolenia na pokolenie śląska tożsamość ma prawo i obowiązek wybrzmieć także w formie oficjalnych statystyk państwa polskiego.

Pisząc za Sándorem Márai. – To wielki dar mówić i pisać w sekretnym języku małego narodu.

3. Walcz o uznanie języka śląskiego i śląskiej mniejszości etnicznej

Wyniki spisu są mocnym argumentem w politycznej walce o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną, a także uznania śląskiego za język regionalny. Wspaniale napisał o tym prof. Zbigniew Kadłubek w 2018 roku. – Właśnie dlatego Górnoślązacy zabiegają o swoją mowę w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, ponieważ uznają autorytet Polskiego Parlamentu. Czyż nie jest to ważny argument za tym, że mamy tutaj do czynienia z piękną formą demokratycznego zachowania?

My, Ślązacy domagamy się uznania narodowości śląskiej zgodnie z panującymi regułami demokracji. Niestety konsekwentnie od 1989 roku kolejne ekipy rządzące odmawiają przyznania należnych nam praw, tworząc tym samym swoisty mur ponad politycznymi podziałami.

Argumenty naukowe przemawiające za uznaniem śląskiego za język regionalny

4. Tak mówi głos serca

Śląskość ma różne odcienie. Jedni zostali tak wychowani w domu, inni przyjechali na Śląsk i uznali śląskość jako swoją tożsamość. Każda droga jest dobra, nikt nie jest ani lepszym, ani gorszym Ślązakiem ze względu na pochodzenie. Poczucie śląskiej narodowości rodzi się w sercu i bardzo często jest niezwykle intymnym doświadczeniem, gdyż dotyczy własnej, indywidualnej tożsamości.

Spotkałem wiele osób, które miały trudności z wyjaśnieniem czym jest dla nich jest śląskość. To trochę jak z miłością, czujesz, że kogoś kochasz, ale nie potrafisz opisać tego słowami – opowiadały.

5. Każdy na swój powód

Każda z ponad 847.000 osób deklarujących śląską przynależność narodową lub etniczną miała swój własny i wyjątkowy powód. Nie inaczej jest ze mną, z Tobą, z naszymi bliskimi.

Przekaż proszę swojej rodzinie i przyjaciołom, że każdy z nich ma prawo i możliwość zadeklarowania w nadchodzącym Spisie Powszechnym przynależności do narodowości śląskiej oraz używania języka śląskiego. To od naszego zaangażowania zależy, na ile wyniki będą miarodajne i wiarygodne.

fot. „VI Marsz Autonomii / VI March for the Autonomy (2012)” Krzysztof Duda | CC BY 2.0

Jak zadeklarować narodowość śląską podczas Spisu Powszechnego?

Wspierasz? Dorzuć dyszkę do zrzutki!

Uruchomiona została zrzutka, która umożliwi finansowanie kampanii promocyjnej w sprawie możliwości deklarowania śląskiej tożsamości! Link znajdziecie tutaj: https://zrzutka.pl/z/spispowszechny-s


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

14 KOMENTARZE

  1. Zróbmy wszystko, Ci którzy mają jakikolwiek wpływ na kształtowanie śląskiej świadomości i odrębności, aby nadchodzący wpis oddawał rzeczywisty wpływ na ostateczny efekt spisu, i żeby
    Ślązacy nie dali się zastraszyć ani tzw. oficjalnych czynników, ani ich mediom, w tym zapewne nowemu 'jedynie słusznemu” kierownictwu DZ.

  2. „Nie ulega wszelkiej wątpliwości, że my, Ślązacy kulturowo znacząco różnimy się od Polaków.”
    a potem
    „Inni przyjechali na Śląsk i uznali śląskość jako swoją tożsamość. ”

    Czyli z poltoniami do jednego miecha ? Eli chadziaje, gorole i wulce mogom se deklarować śląskość, to dajcie se richtik siana. Z bele kim, bele jak, sztuka się liczy ? Potem na wiliji pierogi i uszka, czyli nowa śląskość i spolszczenie poziom kolejny ? A moze by tak na oktoberfescie zamiast piwa, w przyszłym roku serwować poncz ?

    • Mosz recht! Masło maślane. To co napisał to, że Polok z Łodzi może być Ślonzokiem, bo lubi krupnioki, rolada, żur, pije piwo, a bajtlowi kupił tyta na rajzie na Ślunsk…no i mieszkoł na Ślunsku skuli robocie. Ślunzok! :) Liczy się sztuka! Ta Wietnamka co idzie ze ślunska fana to je richtik Ślunzaczka. :)))))))) Ja poncz nie chcę ino piwo na Oktoberfest.

      • Erwin a więc deklarujesz tymi słowami „Ja poncz nie chcę ino piwo na Oktoberfest” że jesteś albo czujesz się Niemcem a nie Ślązokiem. Hanysy mogły się osiedlać na terenach Śląska, gdy uciekali przed prześladowaniami swoich Fürst’ów a potem za pomocą Królestwa Pruskiego okradli z ziem, Ślązaków Antków a teraz znowu przez jakąś tam deklaracje chcą deklarować narodowość Śląską. Acha Erwin czy jest Tobie wiadomo że tak zwane Preußen to dla mnie najwięksi złodzieje i ludobójcy. Oni to okradli prawdziwych Prusów z ziem, wsi i miast ale tego im było za mało ukradli im też ich nazwę. Dlatego też nie rozumiem dlaczego zgodzono się na wprowadzenie nazw pruskich co niektórych miast na przakład Dobrodzień był na początku potem go zgermanizowano albo jak kto woli Prusaki nazwali go „Guten Tag”.

  3. Ja akurat deklaruję polską narodowość, mimo że mieszkam na Górnym Śląsku. Od dawna u nas w rodzinie związanie z polską tożsamością i Polską jako państwem. Pradziadek i wujek brali udział w powstaniach śląskich, dziadek należał do Wojska Polskiego. Ale myślę, że to kwestia indywidualna, co kto woli. :) Wiemy, że w regionie Górnego Śląska zdecydowana większość mieszkańców podaje polską narodowość i też większość przyjezdni. Trzeba też dodać, że większość, którzy podają śląską narodowość, deklarują też polską narodowość i to przeważnie polską jako pierwszą, a śląską jako drugą i to w znaczeniu tylko regionalnym (ma to wydźwięk w porównaniu: Polak -> Wielkopolanin, mieszkaniec Wielkopolski i tak samo Polak -> Ślązak)

  4. Też mieszkam na Górnym Śląsku, ale moi przodkowie (w tym rodzice) pochodzą z innych regionów Polski i dlatego deklaruję polskość, więc logiczne, że jestem Polakiem. Historia wygląda ciekawie, bo dziadkowie, kiedy tata miał około 5 lat, przyjechali tu do pracy na kopalnię (najlepsze warunki do pracy były kiedyś, bo teraz niekoniecznie), a mama przyjechała tu sama, kiedy jej siostra z mężem przyjechała tu również w celu pracy, dokładnie to kilka lat później. Na ogół większość ludzi co znam, to ma przodków z innych regionów, a rodzinę gdzieś indziej. Ale znam rodzinę, która od pokoleń pochodzi z Górnego Śląska, w ich rodzinie także byli powstańcy śląscy walczący za Polskę i obrońcy Polski w 1939, więc u nich ogólnie też przywiązanie do Polski i polskości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj