Ciapkapusta, zwana także panczkrautem lub ciaperkapustą, jest tradycyjnym śląskim daniem przygotowywanym zarówno na co dzień, jak i od święta. Ciapkapusta podawana może być w wersji wegetariańskiej lub mięsnej – z dodanym podsmażonym boczkiem lub kiełbasą. Wersja bezmięsna przygotowywana jest w mojej rodzinie od pokoleń, a co ważniejsze, przyrządzana jest jako śląska wigilijna potrawa i podawana wyłącznie w święta Bożego Narodzenia.
Nazwa ciapkapista / ciaperkapusta wzięła się od śląskiego słowa ciaprać, czyli chlapać, brudzić, ale także mieszać.
Czym jest ciapkausta?
Przygotowanie panczkrautu może różnić się w zależności od przepisu, jednak podstawowym jej składnikami są ugotowane ziemniaki, kapusta, cebula oraz czosnek. Miłośnicy ciapkapusty spierają się między sobą, czy wykorzystana w potrawie kapusta powinna być kiszona czy młoda. Zdaniem mojej mamy – aby uwypuklić charakterystyczny smak potrawy, do jej przygotowania należy użyć kapusty kiszonej.
Z czym się je panczkraut?
Na Górnym Śląsku ciapkapustę tradycyjnie podaje się wraz z żeberkami, kiełbasą, rybą lub kotletami mielonymi (karminadlami) lub rzadziej spożywa się ją jako samodzielne danie. Jak wspomniałem na początku, w rodzinie ze strony mojej mamy (okolice Łazisk Górnych) panczkraut jest jedną z wigilijnych potraw.
Ciapkapusta – przepis video
Przepis na ciapkapustę
Składniki na panczkraut:
- ziemniaki 750 gramów
- kapusta kiszona 500 gramów
- 3 duże ząbki czosnku
- 3 łyżki masła
- 2 liście laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- pół średniej cebuli
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
- szczypta cukru
opcjonalnie
- boczek lub kiełbasa – jeśli chcemy przygotowywać wersję mięsną
Przygotowanie
Potrzebny czas: 1 godzina
- Gotujemy ziemniaki oraz kiszoną kapustę
Kiszoną kapustę płuczemy raz lub kilka razy (w zależności od kwaśności kapusty). Następnie zalewamy wodą, dodajemy soli, liście laurowe oraz ziele angielskie. Gotujemy do czasu aż zmięknie.
W międzyczasie, w osolonej wodzie gotujemy ziemniaki. - Cebulę oraz czosnek szklimy na maśle
Cebulę kroimy w małą kostkę i podsmażamy na maśle. Osobno przeciskamy 3 ząbki czosnku, które następnie również podsmażamy na maśle. Należy uważać, aby nie przypalić czosnku, gdyż wówczas będzie miał on gorzki smak.
Następnie, na patelni szklimy pokrojony w drobną kostkę boczek lub kiełbasę, jeśli przygotowujemy wersję mięsną. - Ugotowaną kapustę odcedzamy
Kapustę odcedzamy i dodajemy podsmażony czosnek oraz cebulę. Przyprawiamy solą, cukrem i pieprzem do smaku. W tym momencie możemy wyciągnąć z kapusty ziele angielskie oraz liście laurowe. Całość mieszamy.
Pamiętajmy, aby przyprawiona kapusta miała dość dobrze wyczuwalny smak czosnku. - Ziemniaki gnieciemy
Ugotowane ziemniaki zgniatamy i dodajemy do kapusty. Całość mieszamy. Ciapkapusta powinna mieć konsystencję puree. Jeśli panczkraut jest zbyt suchy dodajemy do niego roztopione masło.
Mysla , ze lepi by bylo keby Slonzoki pisali do sia po sloskiemu !!!! Bo to jest ganba ,gynau co nom we polkiem radiu probujo patriotyzm po angelsku tuplikowac juz nic niy powia o obcojezyczny muzyce tak jakoby my swoje ni mieli ! Tam za granicom naszy muzyki ni puszczajo , to je sicher !!!
Mocie wy recht
No to już wiem co jem na kolacje ;)
Dzięki!
Kupił żech we Aldiku Ciapkapusta ze boczkiem, kartofli było niewiela, ale babie smakowało. Na Wilija zrobia postno. Ino baba chce jeszcze grochu dodać, bo je richtig gorolka i „groch ze kapustom” jodo. Robia tyż makówki, mom już maślano (?) chałka, pierwyj roz, bo zowdy żech robiouł ze lyngi.