Czy czujesz się odpowiedzialny za śląską kulturę?

-

Nasz światopogląd ukształtowany został przez wiele czynników. Wychowanie w domu, znajomi z podwórka, towarzystwo na studiach, gazety, które czytaliśmy w okresie wypracowywania świadomości, praca zawodowa. To, kim jesteśmy i kim się czujemy jest wypadkową wielu zdarzeń, rozmów i doświadczeń, których znaczenia w przeszłości nie jesteśmy często świadomi.

Nie ulega wszelkiej wątpliwości, że rodzice są pierwszymi świadkami prawdy wobec swoich dzieci. Mówi się, że dobre wychowanie, rady i wzorce owocują w całym dorosłym życiu. I to na pewno jest prawda. Na rodzicach ciąży brzemię pierwszej odpowiedzialności. My wszyscy natomiast jesteśmy odpowiedzialni wtórnie za członków naszej społeczności. Czy zastanowiłeś się, jakie świadectwo śląskości dajesz swoim życiem?

Spójrz na orkiestrę 

Kultura jest jak orkiestra – składa się z wielu członków, którzy dopiero po połączeniu i zaaranżowaniu dobrej współpracy grają wspaniałą muzykę. Orkiestra jako byt jednostkowy nie istnieje, nie może grać sama z siebie. Tak samo jest z kulturą – nie jest dana raz na zawsze, nie jest samoistnym bytem. Jest wypadkową wielu części, na które mamy wpływ, jako członkowie społeczności i jako osoby, które tworzą kulturę.

Kultura stereotypowo kojarzy się ze sztuką lub tworzeniem czegoś nowego. Twórców kultury nazywamy pisarzami, aktorami, animatorami lub malarzami. Kultura powinna oddziaływać na nasze zmysły, być odskocznią od codzienności lub stresów w pracy. Czujemy, że naszą powinnością jest konsumpcja kultury, a nie jej tworzenie.

Bądź świadkiem odpowiedzialności 

Tak samo jak za tworzenie przyjaznej kultury organizacji jest odpowiedzialny każdy pracownik, tak samo każdy Ślązak odpowiedzialny jest za śląską kulturę. Nie mam na myśli tutaj stereotypu, który opisałem w akapicie powyżej – raczej  całokształt dawania świadectwa o tym, jakim jesteś Ślązakiem i człowiekiem. Jestem przekonany, że etyczna odpowiedzialność za swoje postępowanie jest nierozerwalnie związana z tworzeniem śląskiego etosu, który wchodzi w skład śląskiej kultury.

Tworzenie śląskiej kultury musi być połączone tak z wartościami etycznymi, jak i społecznymi. Na każdym ze Ślązaków, a w szczególności na tych, którzy aspirują do miana liderów, ciąży odpowiedzialność za słowa, kulturę dyskusji, wypowiedziane obietnice, etos pracy, rzetelność. Bez tych wartości tworzyć będziemy kulturę jałową, opartą na rzekomych fundamentach.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj