Czy PIS doprowadzi do separacji Śląska? Polemika.

-

Zdarza się czasem, że ludzie nie rozumieją spraw, na temat których się wypowiadają. Zdarza się także, że używają argumentów nielogicznych lub nieodpowiednich. Mimo szczerych chęci, nie wiem do którego typu zaliczyć Łukasza Ziaja, działacza Forum Młodych PiS w Katowicach, który napisał na blogu tekst pt. „RAŚ – zagrożenie dla integralności Państwa polskiego”. Przed lekturą poniższej, krótkiej polemiki polecam przeczytanie wpisu do którego będę się odnosić.

Wielokrotnie podkreślałem, że struktura sympatyków autonomii jest bardzo zróżnicowana – począwszy od hanysów z dziada pradziada, poprzez krojcoków i goroli mieszkających na Śląsku, kończąc na Polakach z innych części Polski. Motywy kierujące tymi ludźmi są jednakowe – chcą sprawiedliwego podziału pieniędzy wytworzonych w obrębie województw. Osobiste wycieczki pod adresem dra Gorzelika, a dotyczące jego pochodzenia i wyglądu zewnętrznego (!), które rzekomo mają wpływać na przywództwo w organizacji są żenujące. Rozumiem, że w opinii Ziaja, prawo o decydowaniu o sprawach Śląska, powinni mieć tylko rodowici Ślązacy, a członkami organizacji śląskiej – ludzie o czystej, śląskiej krwi? Toż to dopiero byłby nacjonalizm śląski…

(Prezydent Katalonii Jose Montilla biorący udział w zeszłorocznej, zorganizowanej w Barcelonie ogromnej demonstracji pod hasłem – „Jesteśmy narodem. My decydujemy” urodził się w…  Andaluzji. )

Inaczej sprawa wygląda z ludźmi deklarującymi narodowość śląską – część z nich popiera dążenie do autonomii, część całkowicie odrzuca ten pomysł. Pomimo, iż RAŚ dąży do utworzenia Autonomicznego Województwa Śląskiego jak i zachęca do deklarowania narodowości śląskiej, nie należy łączyć zwolenników decentralizacji, jako ludzi popierających autonomię oraz deklarujących narodowość śląską. Dlatego przyszłe wyniki Spisu Powszechnego będą wynikami socjologicznymi i kulturowymi, a nie politycznymi. Narodowość śląska, wbrew opinii PIS-u nie wytworzyła się w ciągu paru lat, z inicjatywy panów z kanapowej organizacji. Owi Panowie dali impuls i zachętę do omawianej deklaracji. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że już moi dziadkowie odczuwali przynależność do narodu śląskiego. 50 lat temu nie istniał przecież separatystyczny RAŚ, czyż nie?

Demagogia PIS-u, jakoby w 2006 roku Polakom żyło się lepiej, woła o pomstę do nieba. Fakt, lepiej żyłoby mi się w kraju prawdziwie kapitalistycznym, lecz takiego kraju nie zapewnią mi mainstreamowe partie, a w szczególności Prawo i Sprawiedliwość. Abstrahując od detali, Polakom żyje się coraz lepiej ze względu na szybsze bogacenie się społeczeństwa i postęp technologiczny. Trzeba być wyjątkowo opornym intelektualnie, aby tego nie zauważyć.

Osobno należy się pochylić nad kwestią rozczarowania Polaków własnym krajem. Celnie ujął to w słowa jeden z internautów w komentarzu pod artykułem dotyczącym Śląska:

Znam zbyt wielu ludzi mówiących, że najlepszą decyzją na jaką się w życiu zdobyli, był wyjazd z Polski. Ślązacy mają lepszy pomysł: chcą „wyjechać” z Polski bez zmiany miejsca zamieszkania. Genialne.

Należy zastanowić się, co należy zreformować w Polsce, aby ludzie nie chcieli „wyjechać”, także w sensie metaforycznym. Sprawa autonomii Śląska dla wielu może być konsekwencją działań dotykających Śląsk i całą Polskę od wielu już lat. W mojej opinii, generalne rozczarowanie obecną Polską to tylko jeden z wielu powodów, dla których sympatycy RAŚ-u dążą do autonomii województwa. Nie wynika to tylko z działalności obecnego rządu, ale mentalności Polaków i brakiem umiejętności rządzenia państwem przez wszystkie dotychczasowe partie.

Uzasadnienie utrzymania emerytur górniczych jest sprawą kontrowersyjną. Nie miejsce i nie czas, abym przedstawiał własną wizję systemu emerytalnego dla branży górniczej. Skupię się tylko na stwierdzeniu, iż Skarb Górnośląski raczej nie udźwignie ich ciężaru, który rocznie wynosi 4 mld zł.

Posłużę się cytatem z mojej pracy licencjackiej:

W odniesieniu do całej branży, w latach 2000-2010 górnictwo węgla kamiennego wpłaciło do budżetu państwa 29,2 mld zł oraz blisko 2,5 mld zł na budżety gmin, wraz ze składką ZUS, całkowite wpływy do budżetu wynosiły 58,7 mld zł.

Z prostego rachunku matematycznego wynika, że branża górnicza w przeciągu 10 lat tylko na samą składkę ZUS wpłaciła 27 mld zł. Z czego wniosek, że Skarb Państwa musi dopłacać do emerytalnych przywilejów górniczych 1,3 mld zł rocznie, a nie 4 mld zł!  Jest to rozważanie typowo hipotetycznie, bo nie wiem w jaki sposób Skarb Górnośląski miałby przejąć wypłatę emerytur, skoro to nie on gromadził (teoretyczne, nie fizyczne) środki na rachunkach emerytalnych. Aczkolwiek przypadek jest godny głębszego zastanowienia się, czy lub w jaki sposób Autonomiczne Województwo Śląskie ma przejąć zadłużenie ZUS-u?

Przedostatni akapit tekstu Łukasza Ziaja utrzymał mnie w przekonaniu, że Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie może ponownie dojść do władzy. Ja, jako obywatel Państwa Polskiego mam prawo uważać, że jakakolwiek kultura jest mi bliższa, nawet jeśli to będzie kultura czeska, niemiecka, indiańska czy białoruska. Państwo nie może narzucać obywatelom jedynej słusznej kultury z którą mają się utożsamiać!

Publicznie oświadczam, że w sytuacji gdy PIS zdelegalizuje Ruch Autonomii Śląska, sam, jako pierwszy stanę na czele demonstracji przeciwko totalitarnemu uciskowi, jaki urządzi obywatelom ta partia. W tej sytuacji, niech nikogo nie dziwi, że kolorowy autonomizm przerodzi się w czarny separatyzm!

I jeszcze dwie dygresje na sam koniec:

Stawiam pytanie, czy John Abraham Godson, pierwszy w historii polskiego Sejmu czarnoskóry poseł, zdaniem PIS-u może sprawować tak ważną funkcję, skoro urodził się w Nigerii, więc może być kulturowo związany afrykańskim krajem?

Jak mam głosować na Prawo i Sprawiedliwość, której liderem jest pospolity kłamca i manipulator, ostatni relikt wymierającego już w Polsce nacjonalizmu? Autor słów, które odbiły się w mediach jak i rozmowach Ślązaków wielkim echem:

Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej

Aby za 4 miesiące polizać tyłki Ślązaków, uważając, że jednym zdaniem naprawi się wszystko:

Jest niewątpliwą prawdą, że nie ma sprzeczności między polskością a śląskością; że śląskość jest jedną z bardzo ważnych i znaczących form polskości

Ja dalej czekam na przeprosiny z ust Kaczyńskiego. Jak wielokrotnie podkreślałem – jestem Ślązakiem i Polakiem. Z narodem i kulturą niemiecką nie łączy mnie zupełnie nic!

PS. Na happeningu przed Marszem Autonomii przedstawiciele młodego pokolenia PIS-u w Katowicach wręczyli Gorzelikowi Trylogię i zegar. Już mniejsza o wydźwięk symboliczny. Patrząc na zdjęcia, cała akcja zgromadziła około 15 uśmiechniętych, młodych ludzi. W porównaniu do 2500 sympatyków decentralizacji, wypadli raczej słabo… Czy zatem PIS nie jest w stanie zmobilizować więcej zwolenników na tego typu akcje?


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

3 KOMENTARZE

 1. PiS i Trylogia? Jakoś mnie to nie dziwi. Często, słuchając wypowiedzi ludzi z tej opcji na tematy historyczne, mam wrażenie, że ich wiedza na te tematy to kompilacja treści z książek przygodowych typu Czterej pancerni i pies, Krzyżacy czy wspomnianej Trylogii.
  A może historii Francji zacznijmy się uczyć studiując wnikliwie opowieści o trzech muszkieterach? ;))

 2. Witam
  FM PiS na wakacjach dlatego postaram się ich zastąpić.
  1. Było tylko 15 osób bo planowaliśmy happening a nie kontrmanifestację. Po co więcej. A 2.500 osób to było tylko w propagandzie – tyle się nie zmieści na tym wąskim fragmencie ulicy od Placu Wolności do Rynku. 2.07 podczas wizyty prezesa w sali Sejmu Śląskiego było 1.000 osób i 3 członków RAŚ – nawet wysłuchali referatu prezesa i historyków.
  2. Widzę, że kompletnie nie zna Pan historii ruchów ślązakowskich i ich sojuszy w przeszłości. A RAŚ to nie jest pomysł nowy a w „Jaskółce Śląskiej” i innych wydawnictwach wspominają swoich bohaterów – Józefa Kożdonia (zaslużony dla niemieckości) czy Anzelma Strokę (lider separatystycznej Jedności Górnośląskiej – Gorzelik nawiązał do tej nazwy w 2004 r.)
  3. RAŚ wzywa do deklarowania innej narodowości niż polska – czyli nie jest jedynie ruchem na rzecz regionalizacji czy autonomii. Czyli śląskość w wersji RAŚ jest odcięciem się do polskości rozumianej jako narodowość. Bycie obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej – to inna sprawa. Rozumiem, że nigdy nie był Pan na stronie RAŚ i nie widział spotu wzywającego do deklarowania narodowości śląskiej.
  4. Możliwe, że Pana dziadkowie odczuwali przynależność do narodu śląskiego – moi na przykład nie, mimo mieszkania w Katowicach. Tylko, że ta opcja była śladowa i uzyskiwała w wynikach wyborów do rad gmin i Sejmu Śląskiego gorsze wyniki niż RAŚ obecnie. I żadne instytucje międzynarodowe jej nie uznawaly – tak jak dzisiaj.
  5. Pierwszy komitet Związku Ludności Narodowości Śląskiej w 1995 r. zakładał właśnie Jerzy Gorzelik, jeszcze w 2006 z listy RAŚ kandydowali obecni członkowie ZLNŚ. Kiedy RAŚ chce poprzeć w wyborach do Senatu Kazimierza Kutza, który mówi i pisze o „polskich obozach koncentracyjnych” czy „polskim Auschwitz” – jakich ocen i reakcji Pan się spodziewa ?
  6. Gdyby PiS zamierzał delegalizować RAŚ zrobiłby to w czasie swoich rządów.
  Z poważaniem

 3. A ja chciałabym się tylko odnieść do oczywistej nieprawdy zawartej w punkcie pierwszym. Abstrahując faktycznej liczby manifestantów (uważam, że było ich 2500), fragment od Pl. Wolności do Rynku ma 650 metrów długości (dowód: http://tinyurl.com/3ua26r7) szerokości nie znam, lecz skoro mijaja sie na niej dwa tramwaje, auta stoją na poboczu, a jeszcze jest miejsce aby przejechał samochód – to nie ma najgorzej (dowód: http://kmtm.tram-silesia.pl/kronika/2007_turystyczna/turyst07_01.jpg).
  Na moje oko, na tym odcinku zmieściłoby się i z 7.000 ludzi (650×10 = 6500 metrów kwadratowych) w założeniu, ze jeden demonstrant potrzebuje 1m kwadratowego.
  Pozdrawiam i życzę pomyslności w logicznym mysleniu :))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj