Dykcjonorz, czyli słownik śląski

Dykcjonorz podzielony jest na 4 główne części - rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i inne. Każde słowo ma tłumaczenie polskie, odmianę oraz przykładowe użycie w zdaniu. Za pomocą wbudowanej wyszukiwarki możemy wyszukiwać frazy po polsku lub po śląsku. Jak zaznacza sam autor - baza słów jest autorska, słowa wpisywane są ręcznie i pochodzą z okolic Rybnika.

-

Powstał dykcjonorz, czyli internetowy słownik śląski w którym systematycznie dodawane są śląskie słowa wraz z odmianą i przykładowymi propozycjami użycia. Autorami serwisu są Stasiek Neblik i Wojtek Orlinski – obaj związani z Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich.

Dykcjonorz - słownik śląski
Dykcjonorz – słownik śląski

Neblik na portalu Wachtyrz.eu opowiedział kulisy powstania serwisu – Jo niy ma jynzykoznawca, niy ma żech ani rechtōr, yno fojermōn na pynzyji po strzednij szkole. (…) Dyć przeca moga pokozać, jako u nas w dōma godało sie po ślōnsku. Beztōż zaczōn żech spisować roztomańte słowa ślōnski. Tak zebrało sie tego trocha, a zaczło mi sie to miyszać we Excelu, kedyś żech wykasowoł cołko baza danych, a musioł żech szukać kopijōw po znajōmych. Uznoł żech, że trza coś z tym zrobić. Tak trefiōł żech do Wojtka Orlińskigo, a Wojtek naszykowoł mi program, kaj moga wpisować te moji słowa – stwierdził.

Dykcjonorz podzielony jest na 4 główne części – rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i inne. Każde słowo ma tłumaczenie polskie, odmianę oraz przykładowe użycie w zdaniu. Za pomocą wbudowanej wyszukiwarki możemy wyszukiwać frazy po polsku lub po śląsku. Jak zaznacza sam autor – baza słów jest autorska, słowa wpisywane są ręcznie i pochodzą z okolic Rybnika.

Słownik śląski – dobry początek

Dykcjonorz to dobry początek cyfryzacji śląskiej godki. W artykule jak pisać po śląsku? narzekałem na kiepską jakość wszelkich internetowych słowników śląskich, których zawartość wraz z błędami jest częstokroć powielana. Przedstawiony przez DURŚ dykcjonorz jest na początku swojej drogi, aby być użytecznym i przydatnym dla Ślązaków. Obecnie jest bardzo ciekawym narzędziem do poznania i nauki języka śląskiego.

Istniejące słowniki książkowe wyglądają bardzo dobrze na półce, są wspaniałym prezentem – lecz w dobie internetu oraz komputerów ich używanie staje się dość problematyczne. Cieszy mnie inicjatywa i zaangażowanie Neblika i Orlinskiego.

Pamiętajcie, że dostępny jest już online śląski translator, który ma szansę zrewolucjonizować pisanie po śląsku. Rzućcie okiem na stronę.

Trzymam kciuki za inicjatywę!

Internetowy słownik śląski

Dykcjonorz.eu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

4 KOMENTARZE

  1. Na początku tekstu jes trocha polonizmow czi

    We doma
    Tak sebrało sie tego trocha
    A zaczło mi sie to motlać we excelu mieszać to po polsku
    Szukać kopijów po kamratach Zamiast znajomych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj