Historyczna pielgrzymka w Piekarach Śląskich – odważny głos kościoła

-

Kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn zgromadziło się na kalwaryjskim wzgórzu na dorocznej pielgrzymce w Piekarach Śląskich. Dzięki odważnym  słowom abp. Wiktora Skworca i nietuzinkowym sprawowaniu liturgii mogę śmiało stwierdzić, że tegoroczną pielgrzymkę można uznać za historyczną.

Abp Wiktor Skworc w przemówieniu przed Mszą św. nawiązał do przymusowej deportacji tysięcy Ślązaków tuż po II Wojnie Światowej. – Integralną częścią naszej historii jest również wywózka tysięcy Górnoślązaków począwszy od lutego 1945 roku do niewolniczej pracy w ZSSR – powiedział. Ludność Górnego Śląska stała się zdobyczą wojenną Stalina – żywą reparacją wojenną. Jej obliczem był także rabunek dóbr materialnych, na wschód wywożono bowiem różne elementy bogatej infrastruktury przemysłowej. Wywózka mieszkańców Górnego Śląska i śmierć ponad połowy deportowanych uruchomiła proces głębokich zmian, jakie dotknęły rodziny i cały region. A po powrocie o swoim losie nie mogli mówić, bo noc stalinizmu i systemu komunistycznego, jaka zapadła nad Polską, nie pozwoliła ujawnić dramatu dziesiątków tysięcy ludzi i rodzin. Trzeba było czekać aż nadejdzie wolność i uwolni swą siostrę, prawdę – dodał.

Niedaleko stąd, bo w Radzionkowie powstaje muzeum – Centrum Dokumentacji i Deportacji Górników do ZSRR w 1945 roku. Burmistrzowi tego miasta jesteśmy wdzięczni za inicjatywę i realizację projektu, a wielu radom miast i gmin oraz Urzędowi Wojewódzkiemu za wsparcie tej ważnej instytucji służącej umacnianiu pamięci i tożsamości – przypomniał Metropolita Katowicki.

Po raz pierwszy w historii pielgrzymki cześć liturgii była po śląsku. Modlitwa wiernych została wygłoszona w ślonskij godce. W ramach ciekawostki dodam, że w relacji TVP Polonia podczas wezwań wyświetlane były napisy w języku polskim ;-) (jak ktoś ma screena to chętnie przygarnę)


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj