[QUIZ!] Sprawdź czy jesteś w 100% Ślązakiem?

-

Czas raz na zawsze rozwiązać spór pod tytułem kim jest Ślązak? Ten, kto się nim czuje? Czy ten, który ma udokumentowane korzenie sześć pokoleń wstecz? Mój test nie sprawdza drzewa genealogicznego, ani także nie wchodzi w Wasze umysły. Liczy się czysta wiedza!

Odpowiedź poprawnie na 15 pytań i wydrukuj sobie order Prawdziwego Ślązaka.

PS. Podziel się w komentarzu swoim wynikiem. Od stałych Czytelników nie przyjmuję wyników niższych niż 13 punktów! Powodzenia :)

 

5 wyjątkowo zielonych miejsc na Śląsku, o których nie miałeś pojęcia

Poczytaj także

7 pomysłów na spacer na zielonym Górnym Śląsku

fot. tytułowe Kris Duda| (CC BY 2.0) | Flickr.com


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

124 KOMENTARZE

 1. 9/15 – jak na ślonzoka z zachodniyj czynści to niy ma tak źle, ale ciongle sie ucza. Ino camu pytani o Katowice a ktoś tu zapomnioł że w woj. Opolskim tyż trocha gornego ślonska łostała…

 2. Patronkom tyż jest św. Anna i Jadwiga Śląska – to że piekarsko piyrwsze słysza, ale jako że piekary na ślonsku to wiadoom boło że to o to chodzi.

 3. 14/15, ale o to trzaskanie porcelany to muszę mamę zapytać, bo nie kojarzę tego zwyczaju. Też uważam, że trzeba pamiętać o opolskim i… ostrawskim!

  • Muszę się dokształcić ze Śląska opolskiego i ostrawskiego. Coś wymyślę następnym razem :)
   PS. Polterabend to bardzo popularny zwyczaj w okolicach Mikołowa. Nie wiem jak w innych częściach.

   • Też nie czuję się mistrzem w tej dziedzinie. Dziesiątki lat podziału Górnego Śląska spowodowały, że nawet rodowici Ślązacy często traktują te części jako odrębne. To jest dowód na to, że nauczanie o Śląsku jest zwyczajnie Ślązakom potrzebne. Marzy mi się by przynajmniej śląskich w głowach i sercach był to jeden Górny Śląsk.

   • Otóż to, często mam wrażenie, że Ślązacy z Opolszczyzny są traktowani po macoszemu. Jeśli chodzi o polterabend, to w moich stronach nie jest to określenie jedynie trzaskania młodej parze szkła lub porcelany przed domem, ale całej zabawy obfitującej w jedzenie, picie i muzykę. To taki śląski wieczór kawalerski i panieński zarazem. Wszak młodzi bawią się wspólnie.

   • Polterabend to tradycjiaech na cauem silonsku . Nawet ponoci ze niektury Hadziaje tysz fajrujom Polterabend ele oni godajom na tyn fajer trocha cosik inaczej
    Pozdrowiom serdecznie RODAKOW.

   • U nos tyż bõł poltrabynd (Ruda Ślonko). Roncetla, loncetla, tego niy używało sie. U nos godało się kwitek/pasek z wypłaty i tela, ino że mõj tata robiõł we werku(huta).

 4. ŁUKASZ TUDZIERZ i A.W – a na jaki grubie??? Bo co kaj sie niy kopnie to som inksze wersje tego samego słówka. Wyłazi na to że Łaziska to cyntrum ? Tyn richtig Ślonsk? A cymu? Stolica kery cza sie podporządkować?

 5. Mój wynik 14/15. Jo trocha robioł na szybach – PBSz Warszowice w rokach 1985/1986. Roncetla żech nie godoł ani nie słyszoł. Test gryfny a dobry.

 6. Ino 14/15, a to skiż tego że wariuje mi pad w lapku i przicis sie 2 razy kaj juz wskoczylo kolejne pytanie. Proponuja zrobić coś ciężejszego, bo niczym niy ma żech zaskoczono. :P

 7. Polterabynd je fest znany na coukim Ślōnsku, ale miano sie zatracioło, czynsto na to godajōm terŏzki „Czaskanie”, beztōż gryfnie, ze sie przipominŏ takie stare, gryfne, zapomniane u Nos słowa, u nŏs, bo we Niymcach duś tak sie to mianuje

  A kwitek ze wypłaty to Loncetla.

   • Ja tradycję oczywiście znam, nie raz u mnie na klatce to się odbywało, ale jak to właściwie się nazywa dowiedziałam się dopiero na studiach tj. germanistyce, poznając to słowo jako niemieckie, a dopiero krótko po tym „odkryłam”, że po Śląsku też się na to tak mówi. Zastanawiam się tylko, jakim cudem tyle lat tego słowa tu nie słyszałam :/

 8. Fajnisty sprawdzian,ale pragnę zauważyć że w różnych zakątkach śląska różnie wymawia się te same wyrazy.A największy ubaw mam jak czysty gorol próbuje godać.

 9. 12 od 15- dlo mnie niyzle, jestym od 1648roku udokumentowanym Slonzokiem a ze Korfantego zech niy poznol- niyszczyscie na nos sprowadziol

 10. zamiast o loncetle ( okolice kop. Wujek/ Kleofas) trzeba było zapytac jak nazywa się wieś na Górze Chełmskiej … Jeśli chodzi o nazwę Śląsk Opolski to pojawiła się po podziale Górnego Śląska w 1740 jako tej części która dostała się Prusom. I dopiero później na Śląsku Austriackim wydzieliły sie – rozdzielone przez „klin ostrawski” – częśći cieszyńska (polskojęzyczna) i opawska (bardziej niemiecka)

 11. O Śląsku Cieszyńskim oczywiście Autor zapomniał. BTW, czy naprawdę akurat barbaryzmy definiują Ślązaka? Gdyby Autor pytał o dziadka po naszymu byłby „opa” czy „starzyk?”

 12. 12/15 jak na 5 lat na Śląsku z 35 lat życia to chyba dobrze się asymiluję ;-) ostatnio nawet warszawiacy powiedzieli że słychać że jestem ze Śląska

 13. Mam 15/15. Jednak jedna uwaga: jest błąd. Prawidłowo powinno być Lohnlista, czyli „pasek” z wynagrodzeniem (od sloa Lohn – płaca). Błąd wziął się chyba z niestarannej wymowy wielu Ślązaków.

 14. Z trzaskaniem szkła był problem i z tragedią Górnego Śląska ale reszta łatwizna.
  Na kopalni katowice robiła mama, im Skrzeka jest szkoła od dzieci, na dole też robiłem itd o wszystko człowiek sie otarł przez te lata.

 15. 12/15. O roncetli zech niy slyszol, no i na tym bildzie niy widziolch fto to jes. Nale, moj fater jes krojcok, jo na Slonsku nie zyl, to nie mo ganby.

 16. Jynzyk slonski to poprzekryncany niymiecki,czeski itd. itp. skuli tego u nos w Hajdukach (dzielnica Chorzowa/Chorzow Batory)na Sosnowiec godalo sie ALDRAJCH!!
  Altrajch – po niymiecku Altreich to inaczyj stare niymcy , a Sosnowiec do niymiec to jak dupa do loka!!! :-)

 17. Na pewno L- Lohn – wypłata. cetel-kartka /pasek/ to jest razym kartka /pasek/ z wypłaty> Błąd z niestarannego godania i już.

 18. Loncetla ->Lohnzettel :) Asia- brawo!:)
  Panie Lukaszu do 100% najwyraznej Panu brakuje:) Wprowadza Pan w blad zle sfomulowanymi pytaniami lub niepoprawnoscia pisowni,….do poprawki:)

 19. Witejcie!
  To kaj tyn order idzie dostać za 2×15/15? :)

  U mie sie tyż godało loncetla – znaczy w Chorzowie.
  Ale może to być tak, jak z karbinadlem, nazywanym tyż karminadlem…
  I różnic jes dużo. Np. Na sznurowadła, wszyscy (w szkole, w doma, potym w robocie) godali sznurówki, abo sznurki. A kolega z Mysłowic godoł szplatki…

  Pozdrowiom

 20. Hej, strasznie zech sie ubawil tym quizem (14/15 bo nie wiedziolech co to jest „Tragedia Gornoslonsko”),ale do prawdziwego Slonzoka jak jo…to jest „pikus”.
  Urodzil zech sie na Dabrowce Maly („wielko dzielnica malych Katowic…”) a trza
  wiedziec, ze ta graniczyla z Aldrajchym.
  Niezapmniano byla moja oma, godala piyknym slonskim. Na przyklad:

  „Ty gizdzie diosecki ! – to bylo do mie jak zech cos psocil…
  „Ty buksie! – tyz do mnie ale nie tak groznie jak u gory
  „Do dioska kandego!” – jak sie nerwowala, ze ji cos niy wychodzi…a to znaczylo
  „do diobla jakegos”
  „opowiym ci bajka lo utopcu” – jo do dzisioj niy wiym jak sie nazywo po polsku
  „utopiec”

  Miyszkom juz 33 lata w Niemcach, ale Slonsk byl, jest i bydzie moim wszystkim.
  Slonsko gwara jest pelno piyknych i jednorazowych okreslyn. Jakego pochodzynia lone som, to jest niewazne… wazne, ze som trafne, z wielkom dozom humoru i take bardzo swojske, take „nasze” Pozdrowiynia do wszystkich Slonzokow. Brawa dla autora strony.

  Gizd z Berlina

 21. Przy roncetli się zastanowiłam.Mój tata przynosił loncetla.A co wspólnego ma Kukuczka ze Ślązakami , prócz tego że mieszkał na Śląsku.Nie pasowało mi to pytanie.

 22. 14/15 – 100% gorol z Sosnowca który kulturę i tradycje lubi, szanuje i czyta o niej, a czasem uczestniczy w jej odtwarzaniu. Pozdrawiam prawdziwych Ślązaków.

  PS. Trafiłem tu przypadkowo

 23. Witom ☺fajne było powspominać tak po Śląsku 13 lat w wlkp zrobiło swoje ale umia godać po Śląsku gozyj z pisaniem juz Tam mom cało familijo i tam źech się urodziĺa☺

 24. W tym quizie miałem 14/15, a w poprzednim 13/15 – Myślę, że jak na Gorola ze Altrajchu bez śląskich korzeni, to chyba nieźle… :) Przyznam się jednak, że w dzieciństwie byłem dwa razy na integracyjnych koloniach śląsko – zagłębiowskich więc trochę się osłuchałem. Było to wprawdzie prawie 50 lat temu, ale jak widać sporo w głowie zostało…

 25. Moj kochany Slask, jakze rozna jest gwara nasza ale zawsze chodzi o to samo.Moj wynik 14/15 i drugi 13/15.Moi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie byli rdzennymi slazakami.
  Meza tez mam slazaka.Jak moi synowie od malenkosci godali po slasku a ja poslugiwalam sie j.polskim to moi chlopcy smiali sie ze mnie i nazywali mnie gorolica. Pisac po slasku nie umia ale godac tak.Dziekuje za przyjecie mnie do slaskiego grona.

 26. Nie podobają mi się te quizy bo zawierają byki i robią z prawdziwych ślązoków gupków!
  Tragedia Górnośląska to nie podział Śląska tylko wywózka w 45 do Związku Zdradzieckiego a Loncetlla a nie Roncetla!!!

 27. U nos sie richtig godalo roncetla.Zawsze poprawiolek Oma a lona godala ze dycki to lona mo recht! A toc musza pochwolic tych ludkow co tyn kwiz naszrajbowali! SUPER

 28. 14/15 bo z Kukuczkom zech sie zapomniol a to skuli „pieronskiego” K.Hanke bo kejs godol taki wic o sanatorium i wspomniol tam o Kukuczce :P , a te slowka to latwe, jo je ciekawy czy fto wiy co to loifer, bannbeszong, lajbik, lazaryt itp, bo klopsztanga to cheba wszyscy znajom …

 29. Mom 14/15. Ino zdjęcia nie rozpoznałach. A „roncetla ” to błąd , mo być loncetla na 100%, bo to pochodzi od „Lohn” po niemiecku wypłata.

 30. Tych przekreconych słów z niymieckigo je godnij, bez przikłod: „halanger”. Tak sie godo w Pszczynie i okolicach na pomagera ôd majstra (zwykle budowlany). A wzionło sie to słowo ôd „handlager” i ponoć tej formy kajnikaj na Górnym Ślonsku sie używo. A jak sie godo w Łaziskach?

 31. Panie Lukaszu…
  Quizy sa naprawde wspaniale. Naprawde wielkie uszanowanie dla pana.
  Mam tylko jedna uwage…. na pasek z wyplaty mowiono LONCETLA – a nie roncetla.
  To pochodzi przeciez z niemieckiego, a po niemiecku pasek z wyplaty.. to jest „Lohnzettel”.
  Zalaczam serdeczne pozdrowienia i wielkie uszanowanie.

 32. Albo jo je taki dobry , albo te pytania som takie ” cienke ” ;)
  Wszysko odpowiadom jak ze sciongi na klasowce ;)
  Szkoda ze to nie jest jakis teleturniej bo bych sie fajnie oblowiol ;)
  Fakt ze Roncetel zech nie slyszol , ale pomyslol ze cetel to cetel a ron bydzie ” lon ” i przez to musi byc ” loncetel ” czyli pasek z wyplaty.
  Jak mie kedys jeden z Lopolo zapytol ” siela mosz na weksze ” to tyz zech poczebowol para minut zanim do mnie dotarlo ze sie pyto ” wela godzin ” ;)

 33. Miyszkom w Hameryce i naszlach ta stronka bez przipadek.Szukalach w internecie cosik lo Slonsku dlo mojich wnuczek.Prowadza snimi w soboty tzw „Babcina Szkola”:) Niy omy,niy starki,a babcina,bo godajom babcia.Wiec jest polsko godka,trocha geografii,historio ale chcialach tyz im cos pedziec lo naszym Slonsku,skuli tego,ze w PL 11 listopada byl Dziyn Niepodleglosci i chcialach im pokozac,jak to bylo wtedy na Slonsku.

  Fest mi sie podobo ta inicjatywa Lukaszu,gratulacje za strone internetowa!
  Test mi wyszel 14/15, a to skiz tego,ze niy wiedzialach lo tym pociagu.
  Moji przodkowie pochodzom ze stron pszczynskich,z Ksiestwa Pszczynskiego,-Kreis Pless.
  Pozdrowiom piyknie.Chowcie sie.

 34. U nos tyż bõł poltrabynd (Ruda Ślonko). Roncetla, loncetla, tego niy używało sie. U nos godało się kwitek/pasek z wypłaty i tela, ino że mõj tata robiõł we werku(huta).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj