Z tego artykułu dowiesz się, jak zadeklarować narodowość śląską oraz używanie języka śląskiego w nadchodzącym Spisie Powszechnym. Poniższy poradnik dotyczy samospisu dokonywanego przez Internet. Pamiętaj, aby link do artykułu wysłać swoim znajomym!
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Zgodnie z ustawą udział w spisie jest obowiązkowy. Preferowaną przez Główny Urząd Statystyczny formą jest samospis internetowy, tylko w wyjątkowych przypadkach możliwy będzie spis telefoniczny lub z pomocą rachmistrza.
Więcej szczegółowych informacji oraz interesujących liczb dotyczących obecnego spisu, jak i tego sprzed dekady znajdziecie na specjalnie dedykowanej stronie od Bele Kaj: belekaj.eu/pl/spis2021
Jak zadeklarować narodowość śląską?
UWAGA! Poniższy poradnik został stworzony na podstawie wersji demonstracyjnej aplikacji spisowej dostępnej na stronie demo.spis.gov.pl. Po rozpoczęciu spisu sprawdzę, czy wersja ostateczna nie różni się od wersji demo.
Pytanie o narodowość oraz używany język znajduje się w kwestionariuszu osobowym, do którego przejdziemy po poprawnym zalogowaniu się oraz udzieleniu odpowiedzi na wcześniejsze pytania dotyczące między innymi adresu zamieszkania oraz relacji rodzinnych.
1. Kwestionariusz osobowy
2. Pytanie o narodowość
Po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące kraju urodzenia (nie mylmy w tym punkcie obywatelstwa z narodowością), miejsca zamieszkania, statusu cywilnego oraz wykształcenia – system spisowy zapyta nas o narodowość.
3. Narodowość – inna
W tym pytaniu należy zaznaczyć opcję „inna”. Wyświetli się wówczas lista wszystkich dostępnych do zaznaczenia przynależności narodowych i etnicznych.
Z listy możemy albo ręcznie zjechać w dół, aż do pozycji „śląska” albo wybrać na klawiaturze komputera literę „ś” – pojawi się wówczas propozycja „śląska„. Wybieramy „śląska” i przechodzimy dalej.
W następnym pytaniu możemy zadeklarować przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej. Jest to dobra opcja, dla tych, którzy oprócz śląskości czują także inną przynależność narodową np. polską, niemiecką lub kurdyjską. Pamiętajmy, że odpowiedź na to pytanie jest opcjonalna – nie jest obowiązkowa.
Jak zadeklarować posługiwanie się językiem śląskim?
Koleje pytanie dotyczy języka, którym zazwyczaj posługujemy się w domu. Jeśli chcemy zaznaczyć język śląski należy wybrać jedną z dwóch opcji:
- polskim i innym niż polski (jeśli chcemy wybrać język polski i śląski)
- wyłącznie innym niż polski (jeśli chcemy wybrać tylko język śląski)
i z listy wybrać język „śląski„.
Zobacz także filmik jak zadeklarować narodowość śląską:
To wszystko! Pamiętajmy aby odpowiedzieć na resztę pytań i zakończyć samospis.
Pamiętajmy, że osoby spisane wraz z nami (np. domownicy lub rodzina) są zwolnione z konieczności dokonania osobnego samospisu.
Potrzebujesz pomocy aby się spisać?
Aplikacja spisowa jest dość intuicyjna i jej obsługa nie powinna przysporzyć większych problemów, nawet osobom słabo obeznanym z Internetem. Jednakże, jeśli boisz się samospisu lub nie wiesz, czy poprawnie się spiszesz – poproś o pomoc młodszego członka rodziny lub zaufanego znajomego.
Czytelników Portalu proszę o zaangażowanie i pomoc wszystkim tym, którzy nie są w stanie sami spisać się internetowo. Pamiętajmy o seniorach, starszych rodzicach, dziadkach, sąsiadach czy znajomych. Jeśli ktoś zwróci się do Was z pytaniem, jak zadeklarować narodowość śląską – udzielmy mu szczerej i rzetelnej pomocy.
Jo już deklarowol. Ino ślunsko!