Kożdego polskigo polityka wyciepołbych raus do Araberōw i Rusōw

Jo bych tych polityków, kerzi gŏdajōm – ôd ludzi my sōm i Polsce ino przajymy – na sztyry strōny świata raus wygōnioł. Ino ze rajzyntasiōm, flaszkōm wody i korōnkōm, co by do swojigo Pōnbōczka porzykać mogli, jak śniŏdać niy bydōm co mieli, abo cliwić sie im bydzie. Co by Araberōw, Rusōw, Niymcōw i Murzinōw ô szolka wody i sznitka chleba prosić musieli.

-

Ftoś kedyś pedzioł, że fto rajzuje tyn dwa razy żyje. Jo sie z tym nie zgodzōm, bo życie mōmy ino jedno, aji jak kożdy kraj ôdwiydzymy. Niy znōm czowieka, kery świŏt widzioł, a nacjōnalistōm ôstoł. Tak sie niy do – przŏć swojij nacyje, z inkszymi przi jednym stole jeś, a pluć im do talyrza.

Durś myśla, czamu my tacy gupi sōm, iże wmōwić my sie dali, co sōm my lepsi ôd inkszych. Ślōnzŏki ôd Polŏkōw, Polŏki ôd Niymcōw i cołkiego świata przi okazji. Fto by pōmyśloł, iże ślōnsko nacyjo, kero szrajbować po swojimu niy poradzi coś mŏ znaczyć we świecie? Abo te Polŏki, co biydnego Pōnbōczka za szimel stŏwiajōm, a sami durś cyganiōm i ô swoji gyszefty ino sie starajōm?

Jo bych tych politykōw, kerzi gŏdajōm – ôd ludzi my sōm i Polsce ino przajymy – na sztyry strōny świata raus wygōnioł. Ino ze rajzyntasiōm, flaszkōm wody i korōnkōm, co by do swojigo Pōnbōczka porzykać mogli, jak śniŏdać niy bydōm co mieli, abo cliwić sie im bydzie. Co by Araberōw, Rusōw, Niymcōw i Murzinōw ô szolka wody i sznitka chleba prosić musieli. Ja, ôwdy kożdy ze Polŏkōw pod jednym dachym z tymi, kerymi gardzi – miyszkać bydzie, aż na włŏsnych szłapach do włŏsnyj chałpy wrōci.

Kożdy jedyn polityk raus pōdzie, do tych Allahōw, kerzi skuli Krystusa łeb utnōm. Abo do Rusōw i Niymcōw, kerzi Polŏka za nic majōm. Kożdy jedyn stōnie przed nami i zdŏ świŏdectwo. Jak uczyń przed rechtorym, jak bajtel przed ôjcym – kożdy jedyn bydzie stoł i gŏdoł co widzioł, fto go karmiōł, kaj społ, z kim gŏdoł. Jak we suchatelnicy. Aż nacjōnalizm i cygaństwo z kożdego wyjdzie.

Kożdy tyn co myśli, iże czelŏdkōm ôd Pōnbōczka na ziymi je – pōdzie raus. Tyż tyn, kery politykiem a inkszym urzyndnikiem je, a swōj fach z kapelōnkem i farŏrzym chybnōł.

Tukej znojdziesz wiyncyj mojich tekstōw po naszymu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

5 KOMENTARZE

  1. “Niy znōm czowieka, kery świŏt widzioł, a nacjōnalistōm ôstoł.” – generalnie to prawda, ale Polak potrafi: nie słyszałeś o Cejrowskim? Uprzedzając następne podejście: wykształcenie wyższe też nie pomaga na uprzedzenia i fanatyzm.

  2. Nie tylko o Cejrowskim. Jest taki rosyjski pisarz, ze wspolczesnych rosyjskich pisarzy chyba doczekal sie najwiekszych wydan swych powiesci na zachodzie i mieszkal przez lata we Francji. To Eduard Limonow, Ultra-nacjonalista. Co powiedzec o Dmowskim albo gen. De Gaulle? Rudolf Hess, zastepca Hitlera w NSDAP urodzil sie i Po czesci wychowal w Egipcie (Aleksandria), to samo Joachim von Ribbentrop. Alfred Rosenberg (szereg NSDAP podczas uwiezienia Hitlera) wychowywal sie w Rosji.

    Ja sam bardziej jestem nacjonalista teraz, gdy mieszkam w Australii.

    A co powiecie, Panie i Panowie, o Zydach? Nie nacjonalisci moze, choc gros ich mieszka poza Izraelem…

    No i co teraz?

  3. Niestety wszelkie formy totalitaryzmu rodzą się z frustracji biedy i rozwarstwień społecznych . Jeśli się spojrzy na państwa gdzie społeczeństwo nie jest zróżnicowane / nie chodzi mi o narodowość / to społeczeństwu tak naprawdę nie opłaca się robić dużych zmian . Spójrzcie na Skandynawię , Kanadę , Szwajcarię itp . Raczej nie słychać o jakichś dziwnych sytuacjach .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najczęściej czytane w tym tygodniu: