#mikrorajza – Zamek w Toszku i okolice

Zamek w Toszku pochodzi prawdopodobnie z X wieku. Pierwsza wzmianka o istnieniu budowli pochodzi dopiero z 1222 roku, gdzie wymienia się istnienie kasztelani - jednostki administracyjnej używanej w Polsce podczas średniowiecza. Sercem kasztelanii był kasztel, czyli gród lub zamek. Podczas rozbicia dzielnicowego zamek w Toszku przechodził z rąk do rąk książąt śląskich.

-

Zamek w Toszku – obecnie

Toszecki zamek jest trochę niedocenionym zabytkiem Górnego Śląska. A szkoda, bo wbrew pozorom jest ciekawą propozycją na śląski weekendowy wypad za miasto. Aktualnie na terenie mieści się Centrum Kultury „Zamek w Toszku” oraz kawiarenka, w której można zjeść ciasto, wypić kawę lub piwo. Wewnętrzny dziedziniec zachęca do odpoczynku – spotkamy tutaj rodziny na kocach, dzieci grające w piłkę lub po prostu spacerowiczów, którzy wybrali się na niedzielną przechadzkę.

Sam Toszek jest małym, ale bardzo przyjemnym śląskim miastem. Znajduje się około 50 km od Katowic i 18 km od Strzelec Opolskich. Oprócz zamku warto zatrzymać się na rynku oraz wstąpić do parafialnego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Niedaleko Toszka znajdziecie także inne atrakcje, które połączyć można w jednodniową wycieczkę:

Zwiedzanie Zamku w Toszku

Teren zamkowy otwarty jest codziennie od 8.00 do 22.00, natomiast zwiedzanie ekspozycji możliwe jest w godzinach 11.00 – 17.00 od wtorku do niedzieli, tylko z przewodnikiem. Cena biletu normalnego wynosi 10 zł, natomiast ulgowego 7 zł.

Centrum Ekspozycji Historycznych jest całkiem interesujące zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W podziemiach znajduje się interaktywna wystawa, po której oprowadza duch mnicha. Aby się tam dostać, musimy przejść tajemniczy tunel czasu. Eksponatów można dotykać, a przewodnik chętnie odpowie na pojawiające się pytania. Dość intrygujące dla starszych i trochę przerażające dla maluchów są lochy, które imitują dawną celę więzienną.

Im wyżej, tym bardziej współcześnie. Na kolejnych piętrach zwiedzamy odrestaurowaną wieżę, jednocześnie poznając historię zamku. Na trzecim piętrze zobaczymy edukacyjną makietę, przedstawiającą zamek w czasach świetności w XVII wieku. Na najwyższej kondygnacji możemy podziwiać z okien wspaniałą panoramę okolicy – uważne oko dostrzeże na horyzoncie Górę Świętej Anny.

Zwiedzanie trwa około 45 minut.

Zamek w Toszku – historia 

Zamek w Toszku pochodzi prawdopodobnie z X wieku. Pierwsza wzmianka o istnieniu budowli datowana jest na 1222 rok, gdzie wymienia się istnienie kasztelani – jednostki administracyjnej z czasów średniowiecza. Sercem kasztelanii był kasztel, czyli gród lub zamek. Podczas rozbicia dzielnicowego zamek w Toszku przechodził z rąk do rąk książąt śląskich.

Lata świetności zamku datuje się na XV wiek, kiedy to książę toszecki Przemysław odbudował podupadający po najazdach husyckich zamek. Miejsce to stało się jego rezydencją, w której zmarł w 1484 roku. Pochowany został w znajdującym się nieopodal kościele parafialnym.

Zamek w Toszku jako lenno królów czeskich przeszedł pod panowanie Habsburgów w 1532 roku, kiedy to zmarł bezpotomnie Jan II Dobry – książę linii opolskiej. W 1570 roku na zamku wybuchł pożar. W 1592 roku Redernowie wykupili budowlę wraz z Toszkiem oraz Pyskowicami i wyremontowali zamek zmieniając jego styl na renesansowy. W tym czasie dobudowane zostały także pomieszczenia mieszkalne, które znajdywały się w okolicach bramy.

W latach 1650-1666 rodzina Colonnów rozbudowała zamek, świadczy o tym napis „CASPAR COMES COLONNA 1666„, który do dzisiaj znajduje się nad budynkiem bramnym. Dzięki przebudowie, zamek z budowli obronnej stał się luksusową rezydencją magnacką. W 1791 roku zamek zakupił baron Adolf von Eichendorff – ojciec wybitnego śląskiego poety Josepha von Eichendorffa.

W 1811 roku na zamku wybuch pożar, który dokonał ogromnych zniszczeń. Toszecki zamek pozostawał ruiną aż do lat 1957–1963, kiedy to częściowo go wyremontowano. Obecny wygląd zamku zawdzięczamy właśnie wspomnianej wcześniej renowacji.

Poniżej zobaczycie zdjęcie zamku z 1975 roku.

Zamek w Toszku
Zamek w Toszku w 1975 roku

Korzystałem ze źródeł:

  • http://www.zamektoszek.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=65&lang=pl
  • http://www.zamki.pl/?idzamku=toszek
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Toszku
  • fot. archiwalne: Rutowska Grażyna. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Czym jest #mikrorajza? 

#Mikrorajza to seria wpisów, w których pokazuję interesujące miejsca na Górnym Śląsku, warte zobaczenia w jedno popołudnie. #Mikrorajza jest idealna na wyjazd po pracy lub w weekendowy dzień.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj