Na Śląsku powstaje Instytut Myśli Polskiej. To jaskrawy przykład polityki polonizacyjnej

Jeśli wydaje ci się, że wszystko już widziałeś i na wszystko jesteś gotowy, to z pomocą przychodzi Zarząd Województwa Śląskiego, który zadecydował, iż Regionalny Instytut Kultury w Katowicach przekształcony będzie w Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

-

Jeśli wydaje ci się, że wszystko już widziałeś i na wszystko jesteś gotowy, to z pomocą przychodzi Zarząd Województwa Śląskiego, który zadecydował, iż Regionalny Instytut Kultury w Katowicach przekształcony będzie w Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Trudno mi mówić w szczegółach o nowym instytucie bez poznania misji i wizji tej organizacji. Jednak sama nazwa „Instytut Myśli Polskiej” bezpośrednio wskazuje na kierunek, w jakim będzie podążać i jakie tematy będzie poruszać. Regionalna polityka władz województwa śląskiego jest podporządkowana interesom centralnym i ma celu całkowitą polonizację zarówno Górnego Śląska, jak i samych Ślązaków.

Więcej na ten temat pisałem w poprzednim artykule pt. Polityka historyczna województwa względem powstań śląskich nie zaskakuje, lecz niepokoi.

Warto przypomnieć o deklaracjach Wojciecha Kałuży, będącego obecnie wicemarszałkiem województwa, a którego polityczna zdrada umożliwiła Prawu i Sprawiedliwości utworzenie większości w Sejmiku Śląskim. Zapowiadał on podczas kampanii wyborczej utworzenie Instytutu Śląskiej Mowy i Kultury oraz Rady Języka Śląskiego. Obecne działania wicemarszałka Kałuży, jak i odpowiedzi na moje pytania, które kilkukrotnie zadawałem – nie pozostawiają złudzeń. Kałuża albo w kampanii wyborczej najzwyczajniej w świecie kłamał, albo po przejściu do obozu Prawa i Sprawiedliwości wyzbył się wcześniejszych planów i poglądów.

Wypowiedzi Wojciecha Kałuży są uwłaczające dla nas - Ślązaków

Zagadkowa pozostaje dla mnie postawa niektórych wyborców, dla których kwestia śląskiej etniczności i rodzimej kultury jest na pierwszym miejscu. W moim odczuciu głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość nie da się etycznie i politycznie pogodzić z troską o śląskie aspiracje. PIS jest partią, która otwarcie mówi o całkowitej polskości ziem Górnego Śląska, a samych Ślązaków uważa za rdzennych Polaków.

Należy spodziewać się, iż PIS zarówno na szczeblu samorządowym, jak i ogólnopolskim będzie intensyfikował działania skrajnie antyśląskie oraz propagujące odwieczną polskość na górnośląskich ziemiach. Nasza odpowiedź względem polityków powinna być ostra i zdecydowana – jako Ślązacy nie możemy godzić się na polityczne dyktando, które bezpośrednio godzi w naszą etniczność, kulturę i zwykłe poczucie sprawiedliwości społecznej.

A oto wideo z konferencji prasowej marszałka Chełstowskiego:


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

3 KOMENTARZE

  1. na ślonsku nic nowego,polonizacja trwo już 100 tot a pis dokrynco ta śroba jeszcze mocni.Wto ze ślonzokow welowou pis je do mje szujom i judaszym !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj