Oberschlesien: tu gdzie się spotkaliśmy [zobacz film]

"Oberschlesien: tu gdzie się spotkaliśmy" jest pełnometrażowym filmem dokumentalnym, który przełamuje milczenie o powojennych wydarzeniach w Europie wschodniej i wpisuje się w do tej pory nieznaną falę „odpominania” swojej historii. Autor z szokującą otwartością podejmuje przemilczane i delikatne problemy na Górnym Śląsku wynikające z migracji i wypędzeń po wojnie.

-

Dzięki współpracy z reżyserem filmu – Michałem Majerskim możecie legalnie i za darmo zobaczyć film Oberschlesien: tu gdzie się spotkaliśmy. Film jest dostępny w polskiej wersji językowej wraz z niemieckimi napisami.

O filmie:

Oberschlesien: tu gdzie się spotkaliśmy jest pełnometrażowym filmem  dokumentalnym, który przełamuje milczenie o powojennych wydarzeniach w Europie wschodniej i wpisuje się w do tej pory nieznaną falę „odpominania” swojej historii. Autor z szokującą otwartością podejmuje przemilczane i delikatne problemy na Górnym Śląsku wynikające z migracji i wypędzeń po wojnie. Są to głownie nietolerancja i nacjonalizm, dotyczą one także i innych części Europy. Zasługą filmu jest zwrócenie na nie uwagi w dobie dyskusji o integracji w ramach wspólnej Europy.

Oberschlesien: tu gdzie się spotkaliśmy
Oberschlesien: tu gdzie się spotkaliśmy

Jesteśmy spadkobiercami nienawiści

Tłumaczenie tekstu niemieckiego z początku filmu.

Od czasu drugiej wojny światowej w Europie Wschodniej znikają całe narodowości, które stanowi jej integralną cześć jak np. Ślązacy, Pomorzanie czy Mazurzy. Towarzyszy temu obojętność i milczenie. Górny Śląsk i jego mieszkańcy od wieków byli pomostem pomiędzy Europa zachodnią i wschodnia. Był to region w którym pokojowo współżyły różne kultury. Po drugiej wojnie światowej, z utraconych kresów wschodnich zostało tu przymusowo przesiedlonych miliony Polaków. Wygnańcy i autochtoni, zwycięzcy i przegrani nagle stali się bezpośrednimi sąsiadami. Kultura i mentalność polskich kresów zderzyła się i skolidowała z kulturą i tradycjami Ślązaków. Niemal po 70-latach od tej tragedii widać, że jedyne, co tych ludzi łączy są ich przerwane biografie. Czy na takim gruncie jest możliwe kształtowanie się nowej wspólnoty?

Zobacz także:

Oberschlesien - kołocz na droga

zoabcz film

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

4 KOMENTARZE

  1. Tak się działo po wojnie przegranej przez Niemców, którzy popierali 'hitlera’ i jego zbrodnie !! Byli tu przez chwilę panami życia i śmierci – ale się skończyło i zostały konsekwencje – rezultat wymordowania milionów Polaków. Polacy do dziś noszą głęboki uraz w sercu, którego bardzo trudno się wyzbyć. No bo po co tu włazili i nas mordowali ?! Traktowano ich potem adekwatnie do tego czego nawyrabiali …

  2. i najważniejsze !!
    popieranie przez Niemców ichniego debila 'hitlera’ spowodowało wojnę i ludobójstwo – reszta to rezultat niemieckiego wyboru – gdyby nie ten fakt zarówno Niemcy, Polska, Śląsk miałyby się inaczej – nie byłoby tego wszystkiego do czego ten mocno wadliwy i tragicznie szkodliwy wybór Niemców doprowadził …

  3. No cóż, z wyboru narodu niemieckiego przesunięte zostały granice (kto 1 września 1939r obalił szlaban?).
    Nie tylko na Górnym czy Dolnym Śląsku odczuwa się „niesprawiedliwość bądź żal” za utraconą historią. Wojna i jej konsekwencje przyniosły zmiany w życiu całych narodów.
    Historii nie zmienimy ale uczmy się i bierzmy z niej to co mądre. Inaczej tylko płacz i żal.
    Bardzo ciekawy film.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj