[TEST] Jakim Ślązakiem jesteś?

-

Przygotowałem test, w którym na podstawie pytań dowiesz się, jakim Ślązakiem lub Ślązaczką jesteś. Pamiętaj, aby skupić się, dobrze przeczytać i zrozumieć sens pytań oraz odpowiedzi. Po rozwiązaniu quizu koniecznie napisz w komentarzu jaki wynik otrzymałeś :)

Powodzenia!

0%

W latach 1919, 1920 i 1921 miały miejsce:

wikimedia.org

Który ze Ślązaków najbardziej Ci imponuje?

Narodowe Archiwum Cyfrowe

„Moja mamulka a inksze ludzie gŏdajōm, że kreple niy sōm zdrowe – iże to tuste, bebech rośnie abo lepij ôwoce zjeść. Ja, to je recht. (…) ” Jest to fragment jednego z moich artykułów napisanych po śląsku. Co sądzisz o pisaniu po śląsku?

Słysząc „polskie obozy koncentracyjne” myślę…

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czy chciałbyś w śląskich urzędach komunikować się z urzędnikami po śląsku?

Arch. Jurand Jarecki | flickr

Śląska Patria Regionalna zapowiedziała swój start w wyborach samorządowych. Zdaniem jej twórców - ŚPR ma być dobrą reprezentacją interesów Ślązaków w Sejmiku Śląskim. Co o tym sądzisz?

Dawno temu opublikowałem na blogu zdjęcia mojego dziadka z okresu jego służby w Wermachcie podczas II WŚ. Opisałem także jego historię podczas zawieruchy wojennej.

Województwo śląskie wytwarza 12,4% PKB. Jest na drugim (po mazowieckim) województwem, które wytwarza największy w Polsce PKB.

Wielu Ślązaków podczas podróży lub ważnych dla nich wydarzeń fotografuje się ze śląską flagą. Co o tym sądzisz?

Jakim Ślązakiem jesteś?
Polski patriota

W Twoim sercu jest Śląsk, ale na pierwszym miejscu jest Polska. Czujesz się polskim patriotą, który uważa, że śląska kultura nierozerwalnie łączy się z polskością. Ze zdumieniem patrzysz na Ślązaków, którzy uważają się za osoby naród. Wszelkie ruchy decentralizacyjne i autonomiczne uważasz za szkodliwe dla Ojczyzny. Fot. włodi | Flickr | CC BY-SA 2.0
Nacjonalista śląski

Uważasz, że Śląsk jest pod polską okupacją, ale wcześniej wcale nie było lepiej. Nie widzisz możliwości połączenia kultury polskiej i śląskiej – te dwa osobne byty są jak ogień i woda. Być może z utęsknieniem czekasz, aż czas przyniesie referendum podczas którego Ślązacy zagłosują nie za autonomią, ale za niepodległością!
Śląski patriota

Jesteś Ślązakiem, dla którego Mała Ojczyzna jest na pierwszym miejscu. Czujesz, że Ślązacy są inni, bo mają swój język, obyczaje, historię. Jesteś wciąż jednak lojalnym obywatelem Polski, troszczysz się o nią, uczciwie płacisz podatki, dbasz o środowisko. Uważasz, że śląski język zasługuje na więcej, niż na miano gwary. Uważasz, że praca u podstaw jest drogą do szerzenia wiedzy o Górnym Śląsku.
Poszukiwacz tożsamości

Wędrujesz po świecie w poszukiwaniu tego, kim jesteś. To nic złego, że wciąż pytasz, kwestionujesz, szukasz i wątpisz. Jeszcze przed Tobą lektura wielu książek i artykułów zanim odkryjesz to, kim się czujesz. Powodzenia!

Share your Results:

 

Podobało Ci się?

Sprawdź więcej

ŚLĄSKI QUIZ

Sprawdź w quizie jak dobrze znasz ślonsko godka

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

34 KOMENTARZE

 1. Mnie wyszło śląski nacjonalista. Zgadzam się, ale pod warunkiem, że autor ma na myśli taki nacjonalizm jak kataloński, czyli dążenie do własnej państwowości, a nie taki jak polski, któremu mimo polskiej państwowości i wszechobecnej polskości, tej polskości jest wciąż za mało i krzyczy o jej zagrożeniu. Nie rozumiem doboru postaci historycznych. Ja wybrałem Ulitzkę, bo przynajmniej do wiosny 1919 próbował przeforsować niepodległość, ale powinni tam być Józef Kożdoń lub Ewald Latacz.

 2. Przede wszystkim niy ślązak,jyno ślonzok,to po primo,po wtore niy widza żodnyj parti co by boła do ludzi,kożdy paczy koryta i tyla. Politycy i rzond powinni być do ludzi,a niy na odwrot,i tyla mom do pedzynio.Amen.

 3. Wyszło mi: „Polski patriota mający w sercu Śląsk, ale na pierwszym miejscu Polskę”. I tak też uważam, a Ślązakiem jestem od pokoleń. :)

 4. Jestem Śląskim Patriotą,i o tym już dawno byłem przekonany, myślę że,im więcej będziemy o Śląskich sprawach mówić , może lepiej nas będą widzieć.

 5. Dziwne, mieszkańcowi Śląska wychodzi, że jest nacjonalistą (nieważne, jakim) i zamiast się nad sobą zastanowić (Daj Bóg- nad emigracją z Górnego Śląska), jeszcze się swoim nacjonalizmem publicznie chwali? Mało już z tego powodu zła było w regionie? Ludzie !!!

 6. Wyszlo mi nacjonalistka, ale się nie zgadzam z takim pojęciem – mocno przesadzone:) aczkolwiek lepsze to niż polska patriotka. Jestem po prostu Ślązaczką. która ma przodków Ślązaków od 300 lat .

 7. Śląski Patriota, lojalny wobec Polski.Jestem dumna, w końcu pierwsze pokolenie rodzone na Śląsku(Matka-Mazowsze,Ojciec-Wielkopolska).Może przez to, że tyle rodziny z Polski, tak łatwo jest mi dostrzec śląską odrębność.I to nie tylko o godke chodzi,którą, niestety, nie władam i rozumiem także nie w pełni.Nie, nie tylko.Śląsk jest moją ojczyzną, czy się to komukolwiek podoba ,czy nie.

 8. Umia po slunsku bo ejch z tamtego Regionub do Deutschlandu wyjechol. Jak przijada na Besuch do Opolol to bych tez chciol ze ta chtos umiy po slunsku jescy goldac. Ale ta jest coros to maniej ludzi cu umiu tu goldku goldac. W slunskich rodzinach goldumy z nasymi bracmi i siostruma co ta jescy su po slunsku. Ale mlodzi to juz nie goldaju i to jest dla tego Regionu tradycyjnie slunskiego niedobrze. Do roboty do miymcow jechac to ja ale po slunsku albo tym bardziej po miymiecku goldac to ni.

 9. Polskie obozy koncentracyjne były już w latach Dwudziestych. Sto lat temu była nawet kara śmierci. Teraz wszystko się latami rozpatruje. Niy ma tu taki odpowiedzi.

 10. Nie czują sie polakiem. Ale slonzokiem ewentualnie Europejczykiem.
  Coś tyn wasz test cygani. Przynajmniej jou tak myślam

 11. Ślōnski patriot – Starzik wcielony do Luftwaffe, (po prziłōnczyniu „polskij” czynści ślōnskŏ do III Rzesze) za mechanik pokładowy zestrzelony ôstoł nad Anglijōm. Po wojaczce wrōciōł na #Ślōnsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj