Rezerwat Las Murckowski – odkryj wraz ze mną
Wiele osób nie potrafi uwierzyć, że rezerwat Las Murckowski znajduje się tylko kilka kilometrów od ścisłego centrum Katowic. Dotrzeć tutaj możemy bez problemu komunikacją miejską lub wypożyczonym rowerem, którego stacje rozsiane są po całych Katowicach dość równomiernie. Las Murckowski jest jednym z wielu miejsc w Katowicach, gdzie możemy odpocząć na łonie natury, uprawiać sporty, a nawet spotkać dzikie zwierzęta!
Rezerwat przyrody Las Murckowski utworzony został już w 18 grudnia 1953 roku, początkowo obejmował obszar o wielkości 7,04 ha. Obecnie został znacznie powiększony i liczy 100,67 ha. W latach 70. XX wieku w Dolince Murckowskiej powstał kompleks rekreacyjny. Także i dzisiaj turyści oraz mieszkańcy mogą korzystać z uroków zielonych terenów – jest to doskonałe miejsce na spacery z dziećmi, wycieczki rowerowe, a także obserwacje ptaków. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy tutaj tylko gośćmi, którzy powinni respektować porządek natury.
Puszcza Śląska – ślad zielonego śląska
Sam rezerwat przyrody stanowi tylko stosunkowo niewielką część Lasów Murckowskich. Mają one powierzchnię około 90 km² i leżą na terenie Katowic, Mysłowic i Tychów. Na terenie lasu znajduje się Wzgórze Wandy – najwyższy punkt w Katowicach o wysokości 357 m n.p.m. Niegdyś teren ten był częścią Puszczy Śląskiej, a same Lasy Murckowskie należały do dóbr pszczyńskich tworząc Górne Lasy Pszczyńskie. Na terenie rezerwatu rośnie wiele chronionych i rzadkich regionalnie oraz lokalnie roślin. Spotkamy tutaj także chronione gady, ptaki oraz owady – dlatego tak ważne jest, aby nie zbaczać z wyznaczonych ścieżek, nie niszczyć roślin i nie pozostawiać śmieci oraz resztek jedzenia.
Żubry w Katowicach
W 1865 roku książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg dokonał z carem rosyjskim Aleksandrem II wymiany 20 jeleni schwytanych w puszczy pszczyńskiej, na 4 żubry białowieskie (3 krowy i 1 byka). Zwierzęta zostały przywiezione pociągiem do stacji kolejowej w pobliskiej kopalni Murcki (daw. Emanuelssegengrube), następnie przetransportowano je do zagrody leśnictwa Wygorzele. Warto wspomnieć, że był to pierwszy w historii przejazd żubrów koleją żelazną! W 1891 roku żubry zostały przeniesione do zwierzyńca „Niederforsten” w nadleśnictwie Pszczyna. Żyjąc w półwolnej hodowli w znaczący sposób przyczyniły się do odrodzenia światowej populacji żubra.
Spacerując po lasach murckowskich natkniemy się także na inne relikty historii – pozostałości biedaszybów – czyli prowizorycznych wyrobisk górniczych, gdzie lokalna ludność na własną rękę wydobywała węgiel z pokładów znajdujących się blisko powierzchni. Zajęcie to, jak można się domyślić było niezwykle niebezpieczne.
Lasy Murckowskie to miejsce, gdzie historia przemysłu w przedziwny sposób łączy się z historią natury i zwierząt, tak jak cały Górny Śląsk jest mozaiką zakładów przemysłowych, które wyrosły w miejscu lasów, pagórków i pól. Jeśli chcecie odpocząć od zimowego smogu lub wakacyjnej duchoty miasta – zapraszam Was do Murcek. Las w stolicy województwa śląskiego jest dosłownie na wyciągnięcie ręki…
Poczytaj więcej:
Super, tez się wybiorę; ) fajnie też jest na Ligocie i Panewnikach- musisz odwiedzić!
Dzięki! Także na pewno się wybiorę. Ale to juz może na rowerze – jak zrobi się trochę cieplej :)
Nie wiedziałam, że lasy w Murckach mają tak bogatą historię. Zaglądam do lasów w Pszczynie , Wyrach i Paprocanach. Polecam.
Można też uciec od smogu, podziwiać polską złotą jesień lub wiosenne odcienie zieleni oraz spojrzeć na śląskie z góry hałdy! Jak będziecie mieć szczęście to zobaczycie sarnę, jak pogoda dopisze to poopalacie się na plaży, a jak znajdziecie rowerowego kompana to będziecie mogli jeździć obok siebie nie przejmując się samochodami! Lasy Murckowskie na rower zawsze fajne: http://roweremposlasku.pl/lasy-murckowskie-na-rowerze/