#mikrorajza – Hałda Skalny w Łaziskach Górnych

Hałda Skalny niegdyś owiana była złą sławą, gdyż paliła się i zionęła ogniem - dosłownie! Dzisiaj po rekultywacji została zieloną górą, która jest schronieniem dla wielu dzikich zwierząt. Ze szczytu hałdy rozpościera się typowo śląski widok – na horyzoncie zobaczymy ogromne połacie lasów, pól i łąk, spośród których wyłaniają się kominy zakładów przemysłowych.

-

Hałda Skalny jest symbolem Łazisk Górnych. Góruje nad miastem i jest znakiem przemysłu, dzięki któremu Łaziska Górne się rozwinęły. Jeśli nie interesujecie się Górnym Śląskiem, to prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście o Łaziskach – małej miejscowości leżącej 20 kilometrów od Katowic, którą droga 81 prowadząca do Wisły przecina w pół. Łaziska Górne to miasto paradoks. Z jednej strony opiera się na typowym dla Górnego Śląska skojarzeniu – przemyśle, a z drugiej strony – przeczy mu z całej siły.

Warto nadmienić, że na terenie Łazisk Górnych wciąż działają trzy duże zakłady przemysłowe – kopalnia węgla kamiennego Bolesław Śmiały, Elektrownia Łaziska oraz Re Alloys (dawniej Huta Łaziska). Pomimo tak ogromnej koncentracji przemysłu, sporą część powierzchni miasta zajmują lasy i parki.

Zobaczcie z resztą poniższe zdjęcie, jak wspaniały widok jest ze szczytu Skalnego:

Hałda Skalny
Widok z Hałdy Skalny na Łaziska Średnie i Tychy. Po prawej stronie Beskidy.

Hałda Skalny – postindustrialna pamiątka

Skalny to prawdopodobnie najwyższa, nieczynna hałda w Europie. Liczy sobie około 230 lat! Jej wysokość względna wynosi 92 m, a bezwzględna 389 m n.p.m. Hałda w Łaziskach zajmuje powierzchnię 30 hektarów, jej ciężar szacuje się na 17 milionów ton. Hałda powstała z kopalnianego urobku, czyli z tego wszystkiego, co niepotrzebne jest podczas wydobycia węgla. Znajduje się tuż obok wciąż jeszcze czynnej kopalni Bolesław Śmiały.

Hałda Skalny niegdyś owiana była złą sławą, gdyż paliła się i zionęła ogniem – dosłownie! Dzisiaj po rekultywacji została zieloną górą, która jest schronieniem dla wielu dzikich zwierząt. Ze szczytu hałdy rozpościera się typowo śląski widok – na horyzoncie zobaczymy ogromne połacie lasów, pól i łąk, spośród których wyłaniają się kominy zakładów przemysłowych. Przy dobrej widoczności dostrzec można Beskid Śląski. Chociaż trudno w to uwierzyć – na Śląsku więcej mamy zielni, niż przemysłu.

Jak wejść na Hałdę Skalny?

Jeśli jedziecie samochodem to najlepiej kierować się na Łaziska Średnie oraz MAVI AREA Squash & Fitness. Zaparkować możecie przed budynkiem lub skręcić w prawo i wąską drogą dojechać do końca i pozostawić samochód niedaleko kręgielni (zaznaczone na mapie).

Następnie idziemy w prawo i kierujemy się widoczną ścieżką w las (zaznaczone na mapie czerwonym kolorem). Po kilku minutach wychodzimy z lasu, skręcamy w prawo (po lewej widzimy kopalnię) i wchodzimy na szutrową drogę, która prowadzi już bezpośrednio na szczyt hałdy.

Zobacz Elektrownię Łaziska z wysokości 

Z hałdy rozpościera się wspaniały widok na pobliską Elektrownię Łaziska. Początki elektrowni datowane są na rok 1917. Pierwotna moc wynosiła 11,6 MW, zaś sama elektrownia należała do najnowocześniejszych w Europie. Po rozbudowie w latach wojny, aż do 1953 roku „Łaziska” były największą polską elektrownią (199,1 MW). Obecnie Elektrownia Łaziska posiada 1155 MW zainstalowanej mocy elektrycznej.

Gdzie zjeść w Łaziskach Górnych?

Tym, którzy zmęczyli się krótką wycieczką po Łaziskach Górnych, polecam chwilę odpoczynku w kawiarence u Kuśnierza, która znajduje się w samym centrum, tuż obok kościoła. Koniecznie spróbujcie swojskich wypieków, zapewniam Was, że lepszych w mieście nie znajdziecie.

Panorama Łazisk Górnych
Panorama z Hałdy Skalny w stronę Łazisk Górnych. Łaziska Dolne są po prawej stronie.

Czym jest #mikrorajza? 

#Mikrorajza to seria wpisów, w których pokazuję interesujące miejsca na Górnym Śląsku, warte zobaczenia w jedno popołudnie. #Mikrorajza jest idealna na wyjazd po pracy lub w weekendowy dzień.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

14 KOMENTARZE

  1. Znołech Łukasza Tudzież z Łazisk Górnych, ale to chyba nie Ty :) Tymczasem pozdrowiom serdecznie z Łazisk i gratuluja ciekawej strony.
    Wiktor Rzepka

  2. A czy wejście na hałdę jest zabronione bo z miał chęcią wybrałabym się, ale doszły mnie słuchy, że nie wolno tam przebywać

  3. Martyna. Warto się tam wybrać. Wejść na Skalnego można od strony amfiteatru w Łaziskach Średnich. Warto też zobaczyć stary kamieniołom w Lesie Kamienicy u podstawy hołdy.

  4. Hey. I just stumbled into your page while browsing Google . Ive saved it. Ill definitely be back. I was wondering, have you watched the new Shrek movie yet? I know this is from left field. I need to stop by the video store and rent it tonight. Its great. Bye.

  5. Wejście na halde może skończyć się różnie. Jest to teren zakładu KWK Bolesław Śmiały. I nie można ot tak sobie wchodzić. Czy wjeżdżać na rowerze. Ochrona jest czujna. Pozdrawiam i proszę nie zachęcać do spacerów gdyż jest to nielegalne trzeb mieć zezwolenie. Owszem chcesz iść proszę droga wolna. Ale uprzedzam różnie się to kończy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj