Jeszcze dwa słowa o „aparycji chama”

-

Mój post na Facebooku wywołał skrajne emocje, zainteresowała się nim nawet Gazeta Katowice i Dziennik Zachodni. Przypomnę. Uważam, że wykorzystanie w kampanii społecznej stwierdzenia: „przekaz musi być prosty jak aparycja przeciętnego chama ze Śląska” jest operowaniem na najniższym poziomie stereotypu. Nie jest to nawet stwierdzenie ambiwalentne, jak np. „Ślązak – górnik” czy „Śląsk – kraina pyłu„, ale zdanie bezpośrednio uderzające w nas – Ślązaków, potwierdzając stereotypowy przekaz: na Śląsku mieszka plebs, a każdy Ślązak pozbawiony jest intelektualnych aspiracji.

Jestem człowiekiem, który ma ogromny dystans do siebie i miejsca, w którym mieszkam, nie mam także problemów z autoironią. Ale jestem ponadto zdania, że jeżeli nie weźmiemy sprawy w swoje ręce, to nikt nie wyręczy nas w dbaniu o pozytywny wizerunek Śląska…

Być może całe zamieszanie jest po prostu konsekwencją głupiego zdania napisanego przez jakiegoś copywritera, który chciał żeby wyszło śmiesznie. Jednak wolałbym, aby w przyszłości internetowe kampanie operowały stereotypami na wyższym poziome.

Sentencja od 0:30


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

15 KOMENTARZE

 1. Ech, szczerze… nawet i bez „chama ze Śląska” ten klip jest wulgarnym dnem, więc gratuluję twórcom. Mnie nie zachęcili do oddania nawet tego 1% podatku. Pyrsk!

 2. W pełni zgadzam się z autorem niniejszego bloga. Szkoda, że twórcy tegoż klipu, aby zabłysnąć posłużyli się najmniej wyszukanym narzędziem kontrowersji, jakim jest raczej niepochlebne porównanie, graniczące wręcz z obrazą. Ponadto. Jaka to kampania społeczna, w której pojawiają się wulgaryzmy? Czy twórcy uwzględnili wszystkie grupy wiekowe odbiorców? Czy to, co chwytliwe musi być zarazem wulgarne i chamskie? Produkcja klipu na dobrym poziomie, niemniej jednak rzeczona kwestia razi i powoduje niesmak utrzymujący się do końca klipu, a problem, który powinien być motywem przewodnim, w rzeczywistości schodzi na plan dalszy. Również mam dystans do siebie i miejsca, w którym żyję, ale jak bardzo człowiek zdystansowany by nie był, czuje się zniesmaczony. Porównanie uważam za nietrafne, prowokacyjne i by nie określić inaczej – po prostu niemądre. Rzekłam.

 3. Ludzie, dystansu trochę :) sformułowanie „aparycja przeciętnego chama ze Śląska” nie implikuje że wszyscy na Śląsku są chamami. Strasznie się czepiacie i robicie za przeproszeniem „z gówna krążownik”.

  Z pozdrowieniami – mieszkaniec Śląska

 4. Zmienić „ze Śląska” na „z Pruszkowa” ewentualnie „z Wołomina” (centrali najbardziej znanych polkich „mafii”) i będzie OK.

 5. Chyba nie załapałeś o co chodzi -> to nie uderza w Śląsk pod względem intelektualnym czy jakimkolwiek. Cham tu pada po prostu jako cham właśnie, tj. przeciętny cham ze Śląska jako ktoś potężny, dobrze zbudowany, ogromny. A przy tym zapewne prosty, o prostych rysach itd.

  I nie w rozumieniu „przeciętny Ślązak” tylko „cham ze Śląska”.

 6. Trzeba mieć aparycję przeciętnego chama ze Śląska, żeby czuć się urażonym. Dla mnie niezły tekst, śmieszny ;p
  I żeby nie było urodzony i wychowany na Górnym Śląsku, od kilku lat mieszkam na Dolnym Śląsku. Nie poczułem się urażony. Gdyby mowa była o ślaskim chamie to inna sprawa, a tu, równie dobrze mógłby to być przeciętny cham ze stolycy ;p Więcej luzu

 7. Nie mam pojęcia jak tu teraz trafiłem, zwłaszcza po takim czasie od opublikowaniu filmu, jednak coś napiszę.
  1. To prawda, że mając z tym problem z pewnością nie masz dystansu do siebie, czy do miejsca w którym mieszkasz. Co więcej, oburzając się z tego powodu w pewien sposób nawet potwierdzasz jakoby stereotyp nie był bezpodstawny.
  2. „Cham ze Śląska” może rzeczywiście buduje nieco wyraźniejszy obraz nic „Cham z Mazur” czy „Cham z Kujaw”, jednak nie znaczy to, że każdy Ślązak jest chamem. Swoją drogą, istnienie stereotypów na temat Śląska jest raczej winą samych Ślązaków i spuścizną faktu, że słynie on z bycia centrum przemysłu ciężkiego i zgromadził bardzo dużo niewykształconych ludzi do pracy fizycznej po II Wojnie Światowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj