7 weekendowych tras rowerowych i spacerowych na Śląsku

W naszym regionie znajduje się mnóstwo miejsc doskonałych do wycieczek rowerowych i spacerów. Artykuł stworzyłem, aby odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie - gdzie wybrać się na spacer na Górnym Śląsku?

-

Weekend na Górnym Śląsku nie musi być wcale nudny! W naszym regionie znajduje się mnóstwo miejsc doskonałych do wycieczek rowerowych i spacerów. Artykuł stworzyłem, aby odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie – gdzie wybrać się na spacer na Górnym Śląsku? Skupiłem się na miejscach atrakcyjnych turystycznie i łatwo dostępnych – zarówno dla rowerzysty jak i dla pieszego. Nie bez znaczenia są także walory naturalne opisanych przeze mnie miejsc.

Ścieżki rowerowe na Śląsku

Od niedawna jestem prawdziwym pasjonatem jazdy na rowerze. Kilkudziesięciu kilometrowe wycieczki nie tylko sprawiają mi nieopisaną radość, ale także dzięki nim odkrywam zielone zakątki Górnego Śląska. Do aktywnego spędzania wolnego czasu zachęcam także i Was!

Gdzie na rower na Śląsku?

Pomimo tego, że poniższe 7 miejsc wybrałem ze względu na wyjątkową atrakcyjność jazdy na rowerze – nic nie stoi na przeszkodzie, aby obrać je jako atrakcyjne miejsce spacerowe. Wyszczególniłem także:

  • Początek wycieczki – jest to moja luźna propozycja miasta skąd możemy rozpocząć wycieczkę rowerową/ spacerową
  • Mapę – poglądowo zaznaczyłem obszar, z którego najłatwiej lub najlepiej jest zacząć trasę

Mam nadzieję, że te informacje będą dla Was przydatne!

Spis treści:

1. Woszczyckie lasy
2. Mysłowice Wesoła Fala
3. Zamek Chudów
4. Pałac w Mosznej
5. Łaziska Górne – ścieżka zdrowia
6. Uroczysko Buczyna
7. Pojezierze Palowickie
8. Bonus

1. Woszczyckie lasy | Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Gdzie na rower na Śląsku?
Las w Woszczycach

Początek wycieczki: Mikołów, Rybnik, Żory, Tychy, Pszczyna, Łaziska Górne

Lasy wokoło Woszczyc to idealne miejsce na jednodniowy wyjazd na rowerze. Ja zazwyczaj wybieram jako miejsce docelowe staw Baraniok, który otoczony jest gęstymi lasami z dużą ilością dróg, ścieżek, a także gdzieniegdzie polankami, na których możemy rozłożyć koc i odpocząć.

Tuż obok stawu jest duży parking, na którym możemy zostawić samochód i rozpocząć wycieczkę rowerową lub pieszą. Woszczyckie lasy są szczególnie bliskie mojemu sercu – tutaj przyjeżdżałem na długie spacery lub grzybobranie z moimi rodzicami i dziadkami. Słysząc pytanie – gdzie na rower na Śląsku – odpowiadam od razu: Woszczyce! Tutaj naprawdę jest wspaniale!

2. Mysłowice Wesoła Fala

Śląsk - gdzie wybrać się na spacer
Mysłowice – Wesoła Fala

Początek wycieczki: Katowice, Mikołów, Tychy, Mysłowice, Lędziny, Sosnowiec

To jedno z moich ulubionych miejsc na wycieczkę rowerową z Katowic. Zazwyczaj wybieram drogę prowadzącą przez Park Leśny Muchowiec i Las Murckowski. W drodze powrotnej zahaczam o Giszowiec i Nikiszowiec – katowickie perły architektury industrialnej.

Wesoła Fala jest położna praktycznie w środku lasu. W trakcie weekendu wokoło zbiornika wodnego może być sporo ludzi, ale wystarczy skręcić w jedną z leśnych ścieżek, aby znaleźć się sam na sam z naturą. Jeśli chcemy coś zjeść lub napić się chłodnego piwka – możemy skorzystać z jednego z kilku lokali, które znajdują się tuż obok jeziorka.

Chcesz poznać Katowice?

Przeczytaj o 7 największych atrakcjach Katowic!

3. Zamek Chudów

Początek wycieczki: Rybnik, Orzesze, Łaziska Górne, Gliwice, Ruda Śląska, Katowice, Tychy

Zamek Chudów jest doskonałym celem wycieczek rowerowych. Jeśli ktoś z Was lubi długie spacery wśród łąk i pól – także nie będzie zawiedziony. Zamek w Chudowie raczej nie jest miejscem, które spodoba się ludziom ceniącym spokój i ciszę. Bardzo często odbywają się tutaj rożnego rodzaju festyny, zloty i inne wydarzenia, które zazwyczaj gromadzą tłumy ludzi.

Warto wybrać się tutaj wieczorem, wówczas miejsce to wydaje się najbardziej urokliwe. Sam zamek nie jest spektakularny na tle innych, możliwych do zobaczenia w naszym regionie – na pewno jednak jest godny odwiedzenia.

4. Pałac w Mosznej

Pałac w Mosznej
fot Jerzy | https://www.flickr.com/photos/jerzyw/3621708812 | CC BY-NC-ND 2.0)

Początek wycieczki: najlepiej samochodem z każdego miejsca na Śląsku :)

Pałac w Mosznej był przez prawie sto lat rezydencją rodu Tiele-Wincklerów – śląskich potentatów przemysłowych. Nie boję się stwierdzenia, że jest to jedno z piękniejszych miejsc na całym Górnym Śląsku – nie tylko ze względu na urok, ale także ze względu na ciekawą historię.

Wycieczka rowerowa z okolic Katowic może być poza zasięgiem kondycyjnym dla niewprawionych rowerzystów – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rowery spakować na dach samochodu. Sama Moszna jest niezwykle malowniczo położna – możecie wsiąść na rower i po prostu jechać przed siebie.

Pałac w Mosznej otacza około stuhektarowy park słynący z niezwykle pięknie kwitnących rododendronów (czyli różaneczników). Warto wybrać się do Mosznej własnie podczas kwitnienia tych prześlicznych roślin.

5. Łaziska Górne – ścieżka zdrowia 

Śląsk - gdzie na spacer?
fot. Mateusz Król

Początek wycieczki: Rybnik, Żory, Tychy, Katowice, Mikołów, Mysłowice, Gliwice

Łaziska Górne już na dobre zerwały z przemysłową łatką, którą nakleiły na nią trzy ogromne zakłady przemysłowe: kopalnia, huta i elektrownia. Dzisiaj Łaziska są po prostu dobrym miejscem do życia wśród lasów, zieleni i wielu doskonałych ścieżek rowerowych oraz spacerowych.

Jedną z nich jest tzw. ścieżka zdrowia, czyli stosunkowo niewielki park położony tuż obok basenu Żabka. Znajdziemy tutaj plenerowe siłownie, staw, ścieżki do jeżdżenia na rolkach i wiele innych. Nie boję się stwierdzenia, że Łaziska Górne to prawdziwa Mekka dla spacerowiczów i rowerzystów! Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się na spacer na Górnym Śląsku – koniecznie odwiedźcie Łaziska Górne!

Oprócz ścieżki zdrowia w Łaziskach Górnych zobaczyć możecie także (zaznaczyłem na mapie):

  • Hałdę Skalny – stąd rozpościera się wyjątkowy widok na całą okolicę
  • Wierzysko – las, ścieżki rowerowe i spacerowe
  • Buki – niezwykle urokliwa alejka bukowa

Zaciekawiły Cię Łaziska Górne?

Zobacz kolejne dwa interesujące miejsca na spacer

6. Uroczysko Buczyna

fot. Kroniki-kornika.pl

Początek wycieczki: Bytom, Tarnowskie Góry, Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Ruda Śląska

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Uroczysko Buczyna zlokalizowany jest na granicy Chorzowa, Katowic i Rudy Śląskiej. Jest to miejsce o unikatowych walorach przyrodniczych. Znajduje się tu świetnie zachowany płat kwaśnej buczyny niżowej z wiekowymi bukami – tak doskonale miejsce to opisał mój kolega Mariusz z bloga kroniki-kronika.pl.

Faktycznie – Uroczysko Buczyna jest miejscem wyjątkowym nie tylko ze względu na swój przyrodniczy charakter, ale także położenie – znajduje się praktycznie w środku Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Gdzie na rower na Śląsku? Do Chorzowa!

7. Pojezierze Palowickie

Poczytaj w osobnym wpisie:

Pojezierze Palowickie

doskonałe miejsce na rower i wypoczynek

8. Szukasz więcej inspiracji na wycieczkę rowerową? Sprawdź także:

 

5 wyjątkowo zielonych miejsc na Śląsku, o których nie miałeś pojęcia

 

7 pomysłów na spacer na zielonym Górnym Śląsku


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj