Przepis na zupę z głów ryb

Przedstawiam Wam przepis na zupę z głów ryb. Jest to tradycyjna śląska potrawa, którą przygotowuje się na kolację wigilijną. Najbardziej standardowy przepis to oczywiście ten, który zawiera głowę karpia. Ja natomiast celowo użyłem słowa ryba, gdyż wiem, że w wielu śląskich domach oprócz karpia podaje się także inne ryby. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zupę ugotować np. z głowy suma lub jesiotra.

-

Przedstawiam Wam przepis na zupę z głów ryb. Jest to tradycyjna śląska potrawa, którą przygotowuje się na kolację wigilijną. Najbardziej standardowy przepis to oczywiście ten, który zawiera głowę karpia. Ja natomiast celowo użyłem słowa ryba, gdyż wiem, że w wielu śląskich domach oprócz karpia podaje się także inne ryby. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zupę ugotować np. z głowy suma lub jesiotra.

Przedstawiona poniżej zupa rybna z karpia została już wielokrotnie przygotowana przez Czytelników i chwalona za bardzo wyrazisty i doskonały smak!

Dla wielu osób zupa ta nie kojarzy się zbyt dobrze, właśnie z powodu wyglądu rybich głów, który może wydawać się obrzydliwy. Warto zagryźć zęby i przygotować zupę, gdyż jej smak i aromat nie ma sobie równych. Zapewniam Was, iż standardowa zupa rybna wigilijna nie jest tak dobra jak ta, przygotowana na rybich głowach!

Z doświadczenia wiem, że zupa rybna wigilijna najlepiej smakuje z grzankami, które przegotowane są kilka dni przed. Dzięki temu, grzanki szybko nie namokną i przez dłuższy czas będziemy mogli delektować się ich „chrupkim” smakiem.

Zupa rybna wigilijna – składniki:

  • 3 wyczyszczone głowy ryby – mogą być karpie lub inne wedle uznania. Można dodać także ogony ryby
  • kawałek pora
  • 2 marchewki
  • pasternak
  • ziele angielskie
  • liście laurowe 
  • 2 lub 3 ząbki czosnku
  • przyprawa typu Vegeta lub inna podobna
  • sól, pieprz do smaku
  • bułka lub substytut, aby usmażyć grzanki (warto przygotować kilka dni wcześniej)

Do zasmażki:

  • kawałek masła – ok 40 gram
  • łyżka mąki pszennej

Przepis na zupę z głów ryb – przygotowanie:

UWAGA! Na samym dole artykułu przepis na zupę z głów ryb jest pokazany w wersji wideo!

Wyżej wymienione składniki wkładamy do dużego garnka i zalewamy wodą. Kładziemy na kuchenkę i gotujemy na małym ogniu przez około 60 minut. Pamiętajmy aby od czasu do czasu przemieszać gotującą się zupę. Po ugotowaniu przelewamy zupę przez sitko, tak, aby uzyskać jedynie „płynną” część zupy.

Zasmażka: W rondelku roztapiamy masło, dodajmy około jedną łyżkę mąki pszennej. Mieszkamy i uważamy, aby się nie przypaliło. Następnie zasmażkę zalewamy wodą, ciągle mieszkając aby nie zrobiły się grudki.

Zasmażkę wlewamy do zupy i całość mieszamy.

UWAGA! Grzanki warto przygotować nawet kilka dni wcześniej. Dobrze wysuszone grzanki są nie tylko smaczniejsze, ale także nie nasiąkną tak szybko wywarem.

Przepis na zupę z głów ryb przygotowałem dla Was także w wersji wideo:

Przedstawiona przeze mnie powyżej zupa rybna z karpia jest od kilku pokoleń przygotowywana w moim – śląskim domu. Jak twierdzi moja mama – receptura nie zmieniła się od wielu lat i zawsze smakuje wyśmienicie!

Spodobało Ci się? Zobacz także inne śląskie przepisy świąteczne!

Życzę smacznego!

Poczytaj więcej o śląskich zwyczajach bożonarodzeniowych


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

9 KOMENTARZE

  1. Trocha późno tyn przepis , ale lepij późnij…….
    U mie od 50 lot we wilijnym menu. Ale jakby ftoś nie przepadoł na zbyt intensywnym smakiem ryby, to tako zupa idzie złomać w nast sposób:
    – do wrawyj zupy wloć roztrzepane żółtka jajec (nie warzić, bo sie zetnie !!!!)
    – doprawić do smaku sokiem z wyciśniyntyj cytryny
    Tako zupa robiymy BEZ ZASMAŻKI !!!!!
    Naprowda jest REWELA !!!!!!

  2. Z całym szacunkiem, ale zupa z rybich głów nie jest najbardziej tradycyjną zupą wigilijną, bo jest nią siemieniotka. W latach 70. XX często bywała zastąpiona właśnie zupą z karpich głów. Tak było w rodzinie moich teściów. W mojej nigdy nie zagościła zupa z karpich głów na stole. Te trafiały jako uczta dla kota i psa. Jeżeli coś się gotuje od 50 lat lub od 1000 lat to jest różnica? Pozdrawiam serdecznie. Tomasz Wrona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj