W opublikowanym rankingu miesięcznika Perspektywy ANI JEDNA śląska szkoła licealna nie znalazła się w pierwszej 50! Według gazety, najlepsze śląskie liceum to V Liceum Ogólnokształcące z Bielska Białej, które zajęło 55 miejsce. Jak to możliwe, że województwo zamieszkujące ponad 4,5 miliona ludzi, posiadające kilka dobrych uczelni wyższych nie ma ani jednej szkoły średniej, którą bez wahania można nazwać elitarną?
Ze szkół w regionie następne miejsca (w pierwszej 100) zdobyły:
- 56. Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie
- 68. III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach
- 96. LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej
- 100. III LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej
Obrazowo. Wśród 100 najlepszych szkół w Polsce, tylko 5 to szkoły znajdujące się w woj. śląskim. Cały ranking dla naszych liceów wypada odrobinę lepiej. Po podliczeniu i zaawansowanych działaniach matematycznych wychodzi, że śląskie szkoły stanowią 9,2% wszystkich szkół w rankingu.
Pytanie nasuwa się samo: jak mamy z optymizmem patrzeć w przyszłość, gdy ranking liceów ogólnokształcących wypada dla nas wręcz druzgocąco? Kształtowanie intelektualnych elit regionu i kraju, to nie tylko rola Uniwersytetów, ale także szkół średnich i gimnazjów. Wczoraj w radiu słuchałem wypowiedzi dyrektora Liceum Akademickiego UMK w Toruniu, które od lat jest w czołówce rankingu. Jego zdaniem receptą na sukces jest głęboka kooperacja szkoły ze środowiskiem akademickim oraz wyławianie i szlifowanie talentów.
Czy śląskie licea współpracują z uczelniami wyższymi? Jeśli tak, to dlaczego nie widać owoców? Jeśli nie, to czego obawiają się szkoły i uniwersytety?
Patrząc z perspektywy czasu na moją szkołę średnią mogę tylko z żalem stwierdzić – brakuje na Śląsku odważnych wizjonerów, którzy nie będą bali się obrócić do góry nogami zarządzaną przez siebie szkołę. Wyławianie talentów? Cóż to takiego…
PS. Moja szkoła średnia (I LO im. Karola Miarki w Mikołowie) nie została wcale uwzględniona w rankingu. Nauczyciele dalej twierdzą, że jest elitarna.
Ranking zobaczycie TUTAJ.
Które to te dobre uczelnie śląskie, chyba nie UŚ? Jak ma być dobrze w szkolnictwie na Śląsku gdy np. historii w szkołach nauczają jej fałszerze z RAŚ typu Świdergal? W szkołach nie powinno się zatrudniać ludzi zideologizowanych ani z ONR, ani RAŚ czy lewaków.
Na USiu pracują sami „zideologizowani” wykładowcy Twoim zdaniem? Wydaje mi się, że dawno na Uniwersytecie nie byłeś, Szanowny Kolego…
Na Uniwersytecie Śląskim jest zatrudnionych 2074 nauczycieli akademickich. Według Ciebie, mor każdy z nich jest jest zideologizowany w jakiś sposób? Zatraciłeś się chyba w pojmowaniu uniwersytetu jako takiego.