Ufff, nareszcie! Ślōnskŏ gŏdka w smartfonach Samsung

-

język śląski Samsung
język śląski Samsung

Jak to możliwe, że gwara śląskiej gawiedzi może być oficjalnym językiem oprogramowania stosowanego w smartfonie? Samsung wraz z Pro Loquela Silesiana udowodnili, że śląski jest takim samym językiem jak polski, szkocki czy kataloński… Plotki o tworzeniu śląskiej wersji androida krążyły już dość długo. Jak się okazało stworzenie śląskiego tłumaczenia wcale nie było zadaniem łatwym i szybkim.

Cieszę się, że Samsung Polska dostrzegł potencjał marketingowy i sprzedażowy oferując Ślązakom to, czego nie możemy dostać u innych producentów sprzętu elektronicznego. Jest to kolejny, bardzo duży krok do przodu w promocji i kultywowaniu języka śląskiego na terenie naszego regionu. Kto wie, może kiedyś doczekamy się śląskiej wersji systemu operacyjnego na komputery? Albo napisów po śląsku na płytach DVD?

Aha, z informacji prasowej wynika, że śląska wersja językowa dostępna będzie tylko w nowych modelach smartfonów i tabletów Samsunga. Doskonale rozumiem powody takiego rozwiązania, liczę jednak że aktualizacja po pewnym czasie dostępna będzie także dla starszych modeli telefonów. Nie każdy z powodu śląskiego słownika będzie chciał kupić nowy sprzęt… A może jednak?

Jak to wyglondo? Oboczcie tukej:


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

6 KOMENTARZE

  1. No to nie pozostaje mi nic innego, jak kupić sobie nowego smartfona oczywiście ze śląskim oprogramowaniem. Ale się moje dzieci /młodzież/ zdziwią, że mama zaczęła się interesować nowinkami…

  2. To, co widać na obrazku to dowód jak ubogi jest język śląski, czy raczej to, co niektórzy nazywają jezykiem. Chodzi o takie „nieznane” Polakom słowa jak: wiadomość, godzina, pisanie, pomoc, data, pamiynć, bezpieczyństwo i inksze.

  3. Tak samo ubogi jest język polski gdyż mamy mnóstwo zapożyczeń z języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego czy nawet rosyjskiego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj