Projekt Metropolitanin – Mężczyźni z Węgla. Zaproszenie na wernisaż

-

Gest, dźwięk, obraz, czy słowo. Jest wiele sposobów, aby wyrażać swoją tożsamość, pasję i zarażać nią innych. Projekt Metropolitanin to regionalna inicjatywa artystyczno – społeczna powołana do życia przez piekarską fotograf Annę Kowalczyk. Celem projektu jest podjęcie walki ze stereotypem Ślązaków, wciąż jeszcze widzianych w innych regionach, ale również i na samym Śląsku, wyłącznie przez pryzmat kopalni, hut i ciężkiego przemysłu. Ma pokazać, że Śląsk ludźmi sukcesu stoi, a sukces niejedno ma imię i niejedną twarz, że Śląsk budują Mężczyźni z Węgla – budują gestem, obrazem, dźwiękiem, słowem i sercem – tak o genezie projektu opowiada jego inicjatorka – Anna Kowalczyk Kowaloova.

Projekt Metropolitanin
Projekt Metropolitanin

 

Narzędziem do tego stworzonym jest mobilna wystawa fotografii oraz kalendarz na rok 2015 z sylwetkami wspomnianych Mężczyzn, którzy sobą i swoim sukcesem pozytywnie wzmacniają wizerunek Ślązaków również poza granicami aglomeracji. Środki pozyskane na kiermaszu charytatywnym zostaną przeznaczone na rehabilitację Kamila Wójcika ze Świętochłowic, który ma 12 lat i urodził się z przepukliną oponowa rdzeniową oraz porusza się na wózku inwalidzkim.

Poszczególne miesiące będą więc mieć twarze min: Marcina Kindli – artysty muzyka, Zbigniewa Kadłubka – profesora Uniwersytetu Ślaskiego i autora „Listów z Rzymu”, Jurka Ciurloka – miłośnika i promotora kultury śląskiej oraz autora m.in. „Ich książęce wysokości. Część górnośląska”, czy też Ks.Artura Stopkę – dziennikarza i felietonistę. Ja, Łukasz Tudzierz także wpadłem na jedną ze stron kalendarza.

Całe przedsięwzięcie jest ważnym elementem tożsamości kulturowej Aglomeracji Śląskiej. W projekcie bierze udział wielu wspaniałych ludzi dumnych ze swojej tożsamości, którzy bezinteresownie poświęcą swój czas, aby pomóc Kamilowi i mieć udział w nowej odsłonie Śląska. Głównym hasłem projektu są Mężczyźni z Węgla – ich chce pokazać Ania. „Za ich pomocą mam zamiar dokonać kolejnej odsłony ziemi śląskiej oraz miast rodzinnych uczestników. I chociaż z węgla nasi mężczyźni są zlepieni, mają wielkie serca.” – mówi autorka zdjęć.

Zapraszam na wernisaż, który odbędzie się 12 listopada o godzinie 18:00 w Parku Tradycji w Siemianowicach Ślaskich. Szczegóły na Facebooku.

Powiem Wam, że nadchodzi coś fajnego! #śląsk

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Tuudi.net (@tuudinet) Wł.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj