6 pomysłów na to, co robić na Śląsku gdy pada deszcz

Przygotowałem dla Was 6 pomysłów na to, co robić na Śląsku, gdy pada deszcz. Dotychczas na portalu przedstawiłem Wam atrakcje na Śląsku, które związane były z przyrodą lub ogólnie pojętą aktywnością fizyczną. Dzięki artykułom na portalu możecie poznać znane i mniej znane miejsca oraz obiekty na Górnym Śląsku, które będą doskonałą destynacją na weekendowy wypad lub popołudniową wycieczkę z rodziną.

-

Przygotowałem dla Was 6 pomysłów na to, co robić na Śląsku, gdy pada deszcz. Dotychczas na portalu przedstawiłem Wam atrakcje na Śląsku, które związane były z przyrodą lub ogólnie pojętą aktywnością fizyczną. Dzięki artykułom na portalu możecie poznać znane i mniej znane miejsca oraz obiekty na Górnym Śląsku, które będą doskonałą destynacją na weekendowy wypad lub popołudniową wycieczkę z rodziną.

Atrakcje na niepogodę na Śląsku

Poniższe śląskie atrakcje są idealne podczas jesiennej zawieruchy, kiedy to dla wielu z nas ruch na świeżym powietrzu nie jest czymś przyjemnym. Wszystkie wymienione miejsca są przystosowane dla zwiedzania z dziećmi, oprócz Tyskiego Browarium, gdzie wstęp jest dozwolony tylko dla osób pełnoletnich. Zwróćcie na to uwagę podczas planowania swojej wycieczki.

Gotowi? Zatem zachęcam do lektury!

1. Palmiarnia w Gliwicach

Co robić na śląsku gdy pada deszcz
Co robić na śląsku gdy pada deszcz? Zajrzyjcie do Palmiarni w Gliwicach

Co robić z dziećmi w niepogodę na Śląsku? Koniecznie odwiedźcie gliwicką palmiarnię. Oprócz egzotycznych roślin znajdziecie tutaj także ciepłolubne zwierzęta, a od niedawna – pawilon akwarystyczny, w którym znajdują się 4 potężne akwaria z okazami słodkowodnych ryb z podziałem na regiony pochodzenia: Amazonia, Tanganika, rzeki polskie, rzeki Azji południowo-wschodniej. Oczywiście największą część palmiarni zajmują różnorodne okazy drzew, krzewów, kwiatów, kaktusów oraz innych roślin.

Palmiarnia w Gliwicach jest ciekawą propozycją nie tylko podczas deszczu, ale także w sezonie zimowym, gdy brakuje nam egzotycznego klimatu i odrobiny ciepła.

  • Palmiarnia jest czynna od wtorku do niedzieli.

2. Tyskie Browarium

atrakcje na niepogodę śląsk

Tyskie Browary Książęce to propozycja dla pełnoletnich osób, które chcą poznać historię tego miejsca, a także zobaczyć jak współcześnie produkuje się piwo. Na terenie muzeum interesujące są nie tylko historyczne eksponaty, ale także budynki, w których dowiadujemy się o przeszłości browaru. Podczas zwiedzania odwiedzimy również współczesną halę, gdzie rozlewa się złocisty napój. Raz na jakiś czas organizowane jest nocne zwiedzanie, podczas którego przewodnikami są aktorzy grający rolę historycznych postaci związanych z Tyskim Browarium.

  • Muzeum Tyskich Browarów Książęcych otwarte jest od poniedziałku do soboty. Możliwe jest zwiedzanie w języku śląskim.

3. Kopalnia Guido w Zabrzu

co robić na Śląsku gdy pada deszcz
co robić na Śląsku gdy pada deszcz? Kopalnia Guido jest ciekawą propozycją

Kopalnia Guido to w moim odczuciu jedna z największych współczesnych śląskich atrakcji. Jeśli zastanawiacie się, co robić na śląsku, gdy pada deszcz to własnie Guido jest idealną propozycją!

Większość przewodników pracujących w muzeum to byli pracownicy śląskich kopalń. Oprócz historii poznacie także wiele anegdotek oraz ciekawostek, które związane są z wydobyciem węgla. Zwiedzającym udostępnione są dwa poziomy 170 m i 320 m. Nowością jest Górnicza Szychta na poziomie 355 metrów, gdzie doświadczyć można namiastki ciężkiej pracy górnika. Kopalnię Guido polecam wszystkim, ale w szczególności osobom, które nie znają Górnego Śląska oraz specyfiki pracy w kopalniach.

Uwaga! Nie lada gratką jest gra w… golfa, która odbywa się w kopalnianym chodniku. Zwiedzającym polecam ubrać wygodne obuwie i starsze spodnie – z dołu na pewno wyjedziecie ubrudzeni pyłem węglowym.

Kwintesencją i podsumowaniem każdej wycieczki może być odwiedzenie podziemnej restauracji, gdzie napijemy się kawy, herbaty lub piwa.

  • Kopalnia Guido otwarta jest od wtorku do niedzieli.

4. Muzeum Śląskie w Katowicach

co robić z dziećmi w niepogodę?
Muzeum Śląskie to także doskonałe miejsce do spacerów

Wbrew pozorom Muzeum Śląskie nie jest miejscem, gdzie musicie zastanawiać się, co robić z dziećmi w niepogodę. Przygotowane są tutaj nie tylko multimedialne eksponaty, ale także specjalne kąciki rozrywki, gdzie dzieci poprzez zabawę poznają historię Śląska.

Oczywiście oferta Muzeum Śląskiego skierowana jest głównie do odbiorców dorosłych, zatem nie musicie obawiać się braku atrakcji. Specjalnie dla Gości przygotowywane są wystawy czasowe oraz wystawy stałe, z których najciekawszą jest ta dotycząca historii Górnego Śląska. Na zwiedzanie powinniście zarezerwować kilka godzin. Muzeum Śląskie to nie tylko podziemne sale ekspozycyjne – to także teren znajdujący się na powierzchni. Z dawnego szybu wyciągowego rozpościera się przepiękny widok na całe Katowice. Teren Muzeum to wspaniałe miejsce na spacer, randkę lub nawet ślubną sesję zdjęciową. Szczególnie zjawiskowo jest tutaj podczas zachodu słońca. Serdecznie polecam!

  • Muzeum Śląskie otwarte jest od wtorku do niedzieli. We wtorek zwiedzanie jest bezpłatne!

Muzeum Śląskie

Poczytaj więcej

5. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Atrakcje na niepogodę na Śląsku
Atrakcje na niepogodę na Śląsku to także Kopalnia w Tarnowskich Górach

W lipcu 2017 roku podziemia kopalni zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnia otrzymała to prestiżowe wyróżnienie nie bez powodu – podziemne korytarze są doprawdy wyjątkowe i interesujące. Szlak udostępniony dla turystów ma długość 1740 m i łączy ze sobą trzy szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Największą atrakcją jest przepływ łodziami pomiędzy przystaniami, które znajdują się przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

Korzystając z okazji możecie odwiedzić rynek w Tarnowskich Górach, na którym napijecie się w miłej atmosferze kawy lub zjecie przepyszny obiad. Zapewniam, że nie będziecie mieli problemów, aby znaleźć klimatyczny i odpowiadający Waszym gustom lokal.

6. Zamek w Toszku

Zapewne mało kto słyszał o toszeckim zamku. A szkoda. Wielkością zamek być może nie imponuje, ale jest bardzo interesującym przykładem na udaną rewitalizację, połączoną ze stworzeniem interaktywnej wystawy, która zachęci także najmłodszych.

O Zamku w Toszku napisałem osoby artykuł, do którego link znajdźcie poniżej. Dowiecie się z niego nie tylko o wystawie i możliwościach zwiedzania, ale także o historii tego niezwykle interesującego miejsca.

Więcej o zamku w Toszku

znajdziesz w tym artykule

Mam nadzieję, że artykuł 6 pomysłów na to, co robić na Śląsku gdy pada deszcz był dla Ciebie interesujący. Jeśli chciałbyś dodać coś od siebie to zawsze możesz napisać do mnie na adres tuudi@tuudi.net lub poniżej w komentarzu. Znajdziesz mnie także w mediach społecznościowych.

Być może spodobają Ci się także podobne artykuły: 

5 wyjątkowo zielonych miejsc na Śląsku, o których nie miałeś pojęcia

7 weekendowych tras rowerowych i spacerowych na Śląsku

Wykorzystałem zdjęcia:

  • fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0
  • fot. Adrian Grycuk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0
  • fot. Kris Duda | https://flic.kr/p/6yjUFw | CC BY 2.0
  • fot. MacQtosh / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-4
  • fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland | https://flic.kr/p/6yjUFw | CC BY 2.0

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj Portal w Google News!
Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierzhttps://tuudi.net
Ślązak, felietonista, taternik. Od 2006 roku opisuję i komentuję Górny Śląsk. Mieszkam w Katowicach, pochodzę z Łazisk Górnych. Kocham Śląsk.

11 KOMENTARZE

  1. Już byłam! W każdym z tych miejsc.Coż, długo żyję na tym świecie, więc niewiele mnie zaskoczy.Ale próbuj…czekam na inne propozycje.

  2. Dzienki za te info, Jak przyjada na Slonsk to napewno skorzystom ze Twojej oferty, Znon te okolice np.Tarn, Göry abo Zamek w Toszku a kopalnie to tysz pora znom.
    Pozdrowiom Ciebie serdecznie i do odpisania Jorglik.

  3. proponuję też muzeum miejskie w Żorach dwukrotnie -również w tym roku nagradzane Sybillą- najważniejszym i najbardziej cenionym w Polsce wyróżnieniem dla muzeów. Wspaniała ekspozycja „Poznawanie świata” .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najczęściej czytane w tym tygodniu:

3,022FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
120ObserwującyObserwuj
1,049ObserwującyObserwuj