Hałda Skalny jest symbolem Łazisk Górnych. Góruje nad miastem i jest znakiem przemysłu, dzięki któremu Łaziska Górne się rozwinęły. Jeśli nie interesujecie się Górnym Śląskiem, to prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście o Łaziskach – małej miejscowości leżącej 20 kilometrów od Katowic, którą droga 81 prowadząca do Wisły przecina w pół. Łaziska Górne to miasto paradoks. Z jednej strony opiera się na typowym dla Górnego Śląska skojarzeniu – przemyśle, a z drugiej strony – przeczy mu z całej siły.
Warto nadmienić, że na terenie Łazisk Górnych wciąż działają trzy duże zakłady przemysłowe – kopalnia węgla kamiennego Bolesław Śmiały, Elektrownia Łaziska oraz Re Alloys (dawniej Huta Łaziska). Pomimo tak ogromnej koncentracji przemysłu, sporą część powierzchni miasta zajmują lasy i parki.
Zobaczcie z resztą poniższe zdjęcie, jak wspaniały widok jest ze szczytu Skalnego:
Hałda Skalny – postindustrialna pamiątka
Skalny to prawdopodobnie najwyższa, nieczynna hałda w Europie. Liczy sobie około 230 lat! Jej wysokość względna wynosi 92 m, a bezwzględna 389 m n.p.m. Hałda w Łaziskach zajmuje powierzchnię 30 hektarów, jej ciężar szacuje się na 17 milionów ton. Hałda powstała z kopalnianego urobku, czyli z tego wszystkiego, co niepotrzebne jest podczas wydobycia węgla. Znajduje się tuż obok wciąż jeszcze czynnej kopalni Bolesław Śmiały.
Hałda Skalny niegdyś owiana była złą sławą, gdyż paliła się i zionęła ogniem – dosłownie! Dzisiaj po rekultywacji została zieloną górą, która jest schronieniem dla wielu dzikich zwierząt. Ze szczytu hałdy rozpościera się typowo śląski widok – na horyzoncie zobaczymy ogromne połacie lasów, pól i łąk, spośród których wyłaniają się kominy zakładów przemysłowych. Przy dobrej widoczności dostrzec można Beskid Śląski. Chociaż trudno w to uwierzyć – na Śląsku więcej mamy zielni, niż przemysłu.
Jak wejść na Hałdę Skalny?
Jeśli jedziecie samochodem to najlepiej kierować się na Łaziska Średnie oraz MAVI AREA Squash & Fitness. Zaparkować możecie przed budynkiem lub skręcić w prawo i wąską drogą dojechać do końca i pozostawić samochód niedaleko kręgielni (zaznaczone na mapie).
Następnie idziemy w prawo i kierujemy się widoczną ścieżką w las (zaznaczone na mapie czerwonym kolorem). Po kilku minutach wychodzimy z lasu, skręcamy w prawo (po lewej widzimy kopalnię) i wchodzimy na szutrową drogę, która prowadzi już bezpośrednio na szczyt hałdy.
Zobacz Elektrownię Łaziska z wysokości
Z hałdy rozpościera się wspaniały widok na pobliską Elektrownię Łaziska. Początki elektrowni datowane są na rok 1917. Pierwotna moc wynosiła 11,6 MW, zaś sama elektrownia należała do najnowocześniejszych w Europie. Po rozbudowie w latach wojny, aż do 1953 roku „Łaziska” były największą polską elektrownią (199,1 MW). Obecnie Elektrownia Łaziska posiada 1155 MW zainstalowanej mocy elektrycznej.
Gdzie zjeść w Łaziskach Górnych?
Tym, którzy zmęczyli się krótką wycieczką po Łaziskach Górnych, polecam chwilę odpoczynku w kawiarence u Kuśnierza, która znajduje się w samym centrum, tuż obok kościoła. Koniecznie spróbujcie swojskich wypieków, zapewniam Was, że lepszych w mieście nie znajdziecie.
Czym jest #mikrorajza?
#Mikrorajza to seria wpisów, w których pokazuję interesujące miejsca na Górnym Śląsku, warte zobaczenia w jedno popołudnie. #Mikrorajza jest idealna na wyjazd po pracy lub w weekendowy dzień.
Ale fajne! Dzięki za ten wpis
Znołech Łukasza Tudzież z Łazisk Górnych, ale to chyba nie Ty :) Tymczasem pozdrowiom serdecznie z Łazisk i gratuluja ciekawej strony.
Wiktor Rzepka
Łukaszów Tudzierzów było dwóch w Łaziskach. Ja jestem tym młodszym :)
Cześć Łukasz, ten starszy jest moim kuzynem i jest muzykiem. Dziękuja Ci za tłumaczenie Biblie na nasze, piyrszy roz było to czytane na Wilije. Przijedź kiedy do Gōrnych, pudymy na Zalamander! Miyj sie, a niech Ci sie darzi.
Jak nie potrafisz pisać po śląsku proszę cię nie mieszaj … Gwary.
A czy wejście na hałdę jest zabronione bo z miał chęcią wybrałabym się, ale doszły mnie słuchy, że nie wolno tam przebywać
Oficjalnie jest zakaz, nieoficjalnie nie ma z tym żadnego problemu :)
Martyna. Warto się tam wybrać. Wejść na Skalnego można od strony amfiteatru w Łaziskach Średnich. Warto też zobaczyć stary kamieniołom w Lesie Kamienicy u podstawy hołdy.
Wikipedia twierdzi,że wejście na hałdę jest oficjalnie zabronione. Czy to prawda?
To prawda. Jednak nikt tego nie sprawdza ani nie pilnuje :)
Widzę już odpowiedź na moje pytanie, szkoda,że sprawy nie uregulowano i nie udostępniono terenu. Myślę,że wszystkim by się to opłaciło.
Niestety ta sprawa ciągnie się od wielu lat. Niemniej problemu z wejściem nie ma wcale i to cieszy :)
Hey. I just stumbled into your page while browsing Google . Ive saved it. Ill definitely be back. I was wondering, have you watched the new Shrek movie yet? I know this is from left field. I need to stop by the video store and rent it tonight. Its great. Bye.
Wejście na halde może skończyć się różnie. Jest to teren zakładu KWK Bolesław Śmiały. I nie można ot tak sobie wchodzić. Czy wjeżdżać na rowerze. Ochrona jest czujna. Pozdrawiam i proszę nie zachęcać do spacerów gdyż jest to nielegalne trzeb mieć zezwolenie. Owszem chcesz iść proszę droga wolna. Ale uprzedzam różnie się to kończy